Kürtaj Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 27 Aralık 2016 Ekleyen: Ayten Akyüz


Kürtaj nasıl yapılır, Rahimi kazıma ve yabancı maddeden temizleme işlemi olan kürtaj sadece bebek aldırma amaçlı ve hamileliği sonlandırmak için yapılmaz. Düşük, rahim içinde kanama, gebeliğin erken evreleri, bebeğin rahim içinde öldüğü durumlar, tespit edilen başka anomaliler, ciddi boyutta bir anormallik ve buna benzer olumsuz durumlarda da kürtaj yapılması gerekir.

Kürtaj Nedir

Kelime anlamı "kazımak" olan kürtaj, ya da asıl adıyla küretaj, rahim içindeki yabancı maddeleri tahliye etmek için kullanılan bir tıbbi yöntemdir. Genel anestezi ile ve tam teşekküllü klinik ortamlarda yapılması şarttır.

Kürtaj Nasıl Olur

Kürtaj nasıl olur sorusu hem merak hem de kaygı barındırır. Tehlikesi olup olmadığı, bir daha hamile kalınıp kalınamayacağı, kanama yapıp yapmayacağı merak edilir. Kürtaj nedir nasıl yapılır sorusunun cevabına geçelim. Kürtajda farklı teknikler kullanılır. Bu aslında kürtajın hangi durum için yapıldığı ile doğru orantılıdır. Rahimde ağrı, kanama, enfeksiyon ve buna benze anormallikleri giderme amaçlı yapılıyorsa, yani diğer bir deyişle parça alma amaçlı bir kürtaj ise, genel anestezi altında ve kürek denilen kaşık şeklindeki demir aletler yardımıyla yapılır. Kürek yöntemi günümüzde sık kullanılan bir kürtaj tekniği değildir.

Kürtaj Nasıl OlurYine parça alma amaçlı yapılan mikro kürtaj, anesteziye gerek duyulmaksızın incecik bir plastik boru yardımıyla rahim ağzından girilerek yapılır.

Bir de vakum tekniği vardır. Bu teknikte rahim ağzından içeri girilir ve gebelik materyali vakum yardımıyla dışarı çekilir. Vakumla işlem yapıldıktan sonra, rahim içinde vakumun ulaşamadığı bölgelerin etraflıca temizlenebilmesi için kaşık kullanılır.

Vakum tekniği daha fazla tercih edilen bir tekniktir; zira kürtaj sonrası rahimde anormallik oluşması ve travma riski oluşmasının önüne geçilmiş olur. Gebelik materyali kaşıkla alındığında, yani kürek yöntemiyle temizlendiğinde, rahmin iç dokusunun, yani bebeğin tutunduğu kısmın tamamen alınmasından dolayı ilerde birtakım problemler baş gösterebilmektedir.

Kürtaj Nasıl Olur 2Peki kürtaj ne kadar sürer diye sorarsanız, oldukça şaşırtıcı bir cevap alırsınız. Kürtaj işlemi yaklaşık 5 dakika sürer; ancak genel anestezinin atlatılması ve hastanın bir süre daha gözlem altında tutulması gerekliliği düşünüldüğünde kürtaj sonrası 1-2 saat de istirahat amaçlı geçer. Hata daha sonra gündelik yaşamına dönebilir.

Kürtaj sonrası neredeyse hiç ağrı olmaz. Olsa bile ağrı kesicilerle üstesinden gelinebilecek şiddette ağrılar yaşanır. Bir de az miktarda vajinal kanama olabilir. Bu hafif şiddetteki kanama 1 hafta ila 10 gün arasında sürebilir.

Kürtaj sonrasında yaklaşık 1 buçuk ay sonra regl kanaması başlar. Kürtajdan sonraki 1 hafta kanama devam ediyorsa cinsel ilişkide bulunulması sakıncalıdır; zira rahim enfeksiyonlara açık durumdadır. Ayrıca denize ve havuza girmek de tavsiye edilmez.

Kürtaj sonrası tampon kullanımı sakıncalı değildir; ama yine de tamponun çok sık değiştirilmemesi gerekir.

Kürtaj işlemi yapılabilmesi için gerekli süre sınırı 10 haftadır. 10 haftadan sonra eğer çok ciddi bir hayati tehlike söz konusu değilse, kürtaj yapılması yasal değildir.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...