Laminasyon Nedir

Laminasyon; iki ya da daha fazla kumaş tabakasının her ikisininde de yapışık olduğu aradaki bir yapıştırıcı katmanı ile birleştirilmesine denir. Bu katman yeterli bir kalınlıkta olup, iki kumaşı birbirine yapıştırıp birleştirecek kadar bir görev görür. Diğer bir değişle farklı yüzeylerin ve katmanların; basınç, ısı ve yapıştırıcılarla bir araya getirilerek tek bir katman durumuna getirilmesi işlemine denir.

Laminasyon; sıcak, soğuk, panel gibi laminasyon makineleri kullanılarak, materyalin türüne göre basınç, ısı ya da yapıştırıcı kullanılarak yapılmaktadır.

Soğuk laminasyon tutkala bağlı olmayan bir yapıştırıcı ve parlak destekle kaplanmış plastik filmden oluşmaktadır.

Parlak destek kaldırıldığı zaman, lamine olması gereken madde üzerine yapışkan direkt bir şekilde yapışır.

Bu yöntem, ayrı bir pahalı ekipman ihtiyacı sağlamayan bir üründür.

Soğuk laminasyon işlemleri levha cam ya da koruyucu filmler ile birlikte paslanmaz çelik ve baskı endüstrisinin dışında kullanılmaktadır.

Laminasyonun kullanım alanları; dış giyim, bayan iç giyim, otomotiv, kılıf döşeme, ayakkabı, terlik ve tekstil sektörü olarak adlandırılır.

Tekstil sektöründe kullanılan laminasyon işlemi; çift tarafı da yapıştıran özelliğine sahip yapıştırıcı filmlerazla kumaşların arasına konularak yapılmaktadır.

Farklı özellikte ve dayanıklılıkta kumaşların imalatında kullanılmakta olan laminasyon, ayrıca dış giyim, ayakkabı, kemer ve her türlü döşemelik kumaşların imalatında da kullanılmaktadır.

Yapıştırmak için katmanların arasına sürülen yapıştırıcılar su bazlı veya kauçuk bazlı olabilir.

Tüm bunlarla birlikte alevli sünger kullanarak da laminasyon yapılabilmektedir.

Alevli sünger, yanmaya karşı oldukça dayanıklı bir materyal olup, ısı yardımıyla erir ve uygulanan basınç ile beraber katmanların birbirine yapışmasını sağlamaktadır.

Laminasyon sadece tekstilde değil, matbaa ve baskı sistemlerinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

İç veya dış mekan baskılarında, kartvizitlerde, fotoğraflarda, fotoblok uygulamalarında yani dış etkenlere karşı korunması gereken tüm kağıt materyallerinde de kullanılır.

Laminasyon, koruyucu bir özelliğe sahip olduğu gibi, parlak bir görünüm vererek renklerin daha canlı görünmesini de sağlamaktadır.


Bir yorum bırakın


·