Meslek Kursu Nasıl Seçilir

Yayınlanma Tarihi: 20 Mayıs 2015 Ekleyen: Serpil YalçınEğitimler devlet denetiminde yapılacak olup, herkesin bildiği kurumlarda yapılır ve Türkiye'nin neresinde olursanız olun bu imkanlardan yararlanacaksınız.

Meslekler arasında sadece beden gücüne dayalı değil, beyin gücü ve bilgiye teknolojiye dayalı meslekler de bulacaksınız.

Günümüzün büyük bir bölümünü iş yerlerinde mesleğimizi icra ederek geçireceğimiz için sevmeden yapılan işlerde başarısızlık kaçınılmaz olur.

Sevmediği işi yapan kişinin başarılı olması, mesleğinde yükselmesi, yaratıcı özelliklerini geliştirip işte uygulaması zordur.

Bu nedenle ilerde yapmak istediğimiz mesleği tanıyıp, mesleğin kendimize uygunluğunu ölçmek öncelikli olmalıdır.

Kurs süresi en az 3 hafta, en fazla ise 6 ay süreli olabiliyor.

Bu süreç içerisinde kursiyerlerin kursa devam etme zorunluluğu bulunuyor.

Kursiyerler kurslara kayıt olmak üzere başvuranlardan nüfus cüzdanı ( kayıttan sonra örneği alınarak geri verilir ), öğrenim belgesi, ikametgah belgesi ile belge defteri için iki adet fotoğraf istenir.

Okuryazar olmayan vatandaşlardan öğrenim belgesi talep edilmez.

Ancak açılacak kurslarda bu kişilerin okuryazar duruma getirilmeleri yönünde gerekli önlem alınır.

Kurslara kayıt için bireysel olarak başvuru yapılacağı gibi halk eğitimi merkezlerinin bulunduğu il ve ilçe merkezlerinden uzak yerleşim birimlerinde ikamet edenler, bağlı oldukları köy ve mahalle muhtarlığı ile Bakanlığımıza bağlı okul ve kurum müdürlüklerine de başvuruda bulunabilirler.

Mahalle muhtarlıkları ve okul - kurum müdürlükleri kendilerine yapılan başvuruyu ilgili halk eğitimi merkezine ulaştırdıktan sonra halk eğitim merkezleri talep doğrultusunda alan çalışması yaparak kursun açılması yönünde gerekli önlemleri alır.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...