Mutlu Bir Evlilik İçin 10 Altın Kural

Evliliklerin çoğu çok güzel başlar ancak karı kocalar zaman geçtikçe birbirleriyle sorunlar yaşayabilir. Tabii ki evlilik flört dönemindeki gibi değildir. Dikkat edeceğiniz birkaç basit nokta ile uzun ve mutlu bir evlilik hayatına kavuşabilirsiniz. Farklı kültürlerden gelen ve farklı referans çerçevelerinde yaşayan iki insanın bir anda aynı evi paylaşması ufak tefek problemlere neden olabilir. Ancak bunlara çok takılmamak gerekir.


  1. Öncelikle karı kocadan önce birbirinizle arkadaş olmalısınız. Eşinizle sohbet etmek bile sizi rahatlatıyorsa, ondan kopamazsınız.
  2. Bir taraf bağırırken öbür taraf alttan almalı. Eşiniz sinirliyse ve bağırıyorsa siz susun, biraz sakinleştiğinde yanına gidip tekrar konuşmayı deneyebilirsiniz. Eğer ikiniz birden bağırırsanız tartışmanın sonucu ağır olabilir.
  3. Eşinizin yaptığı bazı davranışları beğenmeyebilirsiniz. Bunu ona söylerken ılımlı olmaya çalışın. 
  4. Geçmişte yapılan hataları birbirinize asla hatırlatmayın. Bir tartışma esnasında geçmişi kurcalarsanız, çözüm bulmanız oldukça zor olur.
  5. Hatalı bir davranışınız varsa ya da tartışmada haksızsanız özür dileyin. Bu size bir şey kaybettirmez. 
  6. Akşamları mutlaka yan yana oturun. 
  7. Birbirinize zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Evlendiğiniz anda önceliklerinizin değiştiğini aklınızdan çıkarmayın. Eşiniz yani aileniz her şeyin önünde olmalı. Plan yaparken eşinize mutlaka danışmalısınız. 
  8. Eşinizden bir şey isterken ona emretmeyin. Rica edin. “Lütfen getirir misin?” diyebilirsiniz.
  9. Birbirinize karşı anlayışlı olmaya çalışın. Ve akşamları mutlaka sohbet etmeye çalışın. Bu sizi birbirinize bağlar. Eğer akşam işten geldiğinden herkes evin bir köşesine çekilip kendisi takılıyorsa o ilişkide problem var demektir. Evdeki iletişiminizi asla koparmayın. Eşinizle her konuda konuşabilirsiniz. Çünkü o sizin diğer yarınız, yol arkadaşınız. 
  10. Bence en önemlisi bu; yatağa asla küs girmeyin. Tartışmanızı çözmeden uyumayın. Ne yaşamış olursanız olun, yatağınıza girdiğinizde birbirinize sarılın. Biraz klişe olacak belki ama unutmayın ki en önemli olan saygı ve sevgidir. Gerisi hikaye.Bir yorum bırakın


·