Namaz Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur?

Yayınlanma Tarihi: 27 Ağustos 2017 Ekleyen: admin


Bilindiği üzere vakit namazları sünnet, farz ve vacip olarak kılınmaktadır. Kılınan her namaz en az iki rekattan oluşur. Her namazda Fatiha suresi okunması gerekmektedir. Bunun yanında okunacak bazı namaz dualarının da bilinmesi gereklidir.

Namaz Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur?

Namazın Kılınışı

İki rekatlık namaz nasıl kılınır sorusunun cevabı ile tüm namazları kılabilirsiniz. Öncelikle abdest alınıp kıbleye dönüldüğünde kılınacak namaz için niyet edilmelidir. Tekbir getirilip eller bağlandıktan sonra Sübhaneke duası okunmalı, ardından euzubesmele çekilip Fatiha suresini okuduktan sonra, son olarak istediğiniz sureyi okumalısınız.

Tekbir getirip rükuya eğildiğiniz zaman üç defa Sübbhane Rabbiye'l-Azim demelisiniz. Semiallahülimen hamideh diyerek doğrulduktan sonra, Rabbena leke'l-Hamd denilmelidir.

Tekbir getirip secdeye gidilir. Secdede iken üç defa Sübhane Rabbiye'l-ala denilmelidir. Tekbir getirilip dizler üstünde bir miktar oturduktan sonra tekrar tekbir getirilir ve secdede yine üç defa Sübhane Rabbiye'l-ala denilmelidir. Tekrar tekbir getirilerek ayağa kalkılır. Besmele çekip Fatiha ve istediğiniz sureyi okuduktan sonra, tıpkı birinci rekattaki gibi rüku ve secdeleri tamamlayınız.

Tamamladıktan sonra ayağa kalkmayıp dizler üstüne oturarak Ettehiyyatü, Salli ve Barik, Rabbena dualarını okuyup, önce sağa sonra sola selam vererek namazı tamamlamış olursunuz. Üç ve dört rekatlık namazlarda Ettehiyyatü okunduktan sonra, ayağa kalkılır ve ikinci rekat gibi diğer rekatlar da tamamlanır.

Namaz Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur? 1

Namazda Okunacak Dualar

Kur'an-ı Kerim'de 114 sure bulunmaktadır. Müslüman halkın namazlarda Fatiha suresinin ardından en çok okuduğu kısım Kur'an'ın son 10 suresidir. Bunlar Fil, Kureyş, Maun, Kevser, Kafirun, Nasr, Tebbet, İhlas, Felak ve Nas sureleridir. Her namazda okunması gereken namaz duaları ise Subhaneke, Ettehiyyatü, Salli ve Barik ile Rabbena dualarıdır.

Namazın Oturarak Kılınışı

Namaza başlarken namaz nasıl kılınır neler okunur sorularını öğrendikten sonra, özellikle hastaların namaz konusunda merak ettikleri bir konu bulunmaktadır. Bazı rahatsızlıklarından dolayı oturarak namaz nasıl kılınır sorusuna yanıt arayanlara cevabın basit olduğunu söylemekte fayda vardır.

Namaz Nasıl Kılınır Hangi Dualar Okunur? 2

Ayaklar toplanmalı ve bağdaş kurulmalıdır. Rüku ve secdelerin birbirinden ayırt edilebilmesi için sırtın eğimi ona göre ayarlanmalıdır. Normal namaz gibi dua ve sureler okunarak namazı eda edebilirsiniz.

27 Ağustos 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...