Namazdan Sonra Tesbih Nasıl Çekilir?

Yayınlanma Tarihi: 3 Eylül 2017 Ekleyen: admin


Namazdan sonra tesbih nasıl çekilir konusunda bilmeniz gerekenleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Sabah, öğle, ikindi, akşam ve yatsı namazlarından sonra tesbih çekmek şarttır. Bu noktada namazdan sonra tesbih çekmenin nasıl yapılması gerektiğini dini kurallara göre uygulamamız gerekmektedir. Tüm vakti namazlarında yapılması gerekenler benzer şekildedir. Sırasıyla yapılması gerekenler aşağıdaki gibidir.

Namazdan Sonra Tesbih Nasıl Çekilir? 1

  • İlk olarak ‘’Allhumme entesselamu ve minkesselam, tebarekte ya zel celali vel ikram’’ denilerek başlanmalıdır.
  • Daha sonra ‘’Ala Rasulina salavat’’ denilmelidir. Bunun anlamı ‘’Peygamberimiz üzerine salavat’’ olarak ifade edilmektedir.
  • Devamında ‘’Subhanallahi vel hamdu lillahi ve la ilahe illellahu ekber. Ve la havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim’’ denilir. Bununla birlikte namazdan sonra tesbih nasıl çekilir konusunda bilgiler vermeye devam edelim istiyoruz.
  • Bunun devamında Ayet el Kursi duası okunmalıdır.
  • Daha sonra ‘’Ve huvel aliyyul aziymizul celali subhanellah’’ diye 33 defa okunmalıdır.
  • Yine aynı şekilde 33 defa olmak üzere ‘’Subhanel bagiy daime nil hamdulillah’’ okunmalıdır.
  • Son olarak 33 defa olmak üzere ‘’Rabbil alemiyne teala şanuhu allahu ekber’’ okunarak tesbih çekimi tamamlanmış olur.
  • 33’er defa bu dualar okunduktan sonra ‘’La ilahe illallahu vahdehü la şerike leh. Lehu’l-mulku ve lehu’l-hamdu ve huve ala kulli şey’in kadir’’ okunarak tamamlanmalıdır.
  • En son olarakta ‘’El Fatiha’’ denilerek Fatiha suresi okunmalıdır.

Namazdan sonra tesbih çekimi bu sıra ile yapılmalıdır. Namaz Dinin direği olarak ifade edilmiştir. Allah’ın kullarına emrettiği ve İslamın 5 farzından biridir. Her müslüman namaz görevini yerine getirmek zorundadır. Bunun dışında namazın içerisinde yapılması tavsiye edilen ve sevabı büyük olan tesbihin de çekilmesi gerekmektedir. Bu noktada da namazdan sonra tesbih nasıl çekilir video anlatımlar online internet sitelerinde bulunmaktadır. Web sitemizde de video anlatımları bulabilirsiniz.

Gün içerisinde kılmamız gereken 5 ayrı vakit namazı bulunmaktadır. Tüm bu vakit namazlarından sonra tesbih çekilmesi çok büyük sevaptır. Tesbih çekimini tane tane okumalı ve çekmeliyiz. Okunan duaların anlamlarını bilerek hareket etmek bu noktada büyük önem arz etmektedir. Dini ve kurallarını bilmek ve de bu kuralları uygulamak hepimizin ortak vazifesidir. Bu görevleri yerine getirmememzi durumunda Allah’ın cezaları ile karşı karşıya kalabiliriz.

Namazdan Sonra Tesbih Nasıl Çekilir? 2

İslam dininin bizlere emrettiği kuralları, görevleri ve diğer hususları öğrenmek zorundayız. Anne ve babaların da çocuklarına bu kuralları öğretmekle hükümlü olduklarını unutmamamız gerekiyor. Namazın içerisinde yer alan tesbih çekimi konusunda da gerekli olarak önemli detayları sizlerle paylaşmış olduk. Bu bilgiler ışığında tüm vakit namazlarından sonra tesbihinizi çekebilirsiniz. Çekilecek olan tesbih duaları ve arkasından yapacak olduğunuz diğer dualarla kıldığınız namazı taçlandırmış ve de süslemiş olacaksınız. Hakkıyal kılınan namazın ve çekilen tesbihlerin Allah katında sevabı çok büyük olacaktır.

Namaz kılmak ve diğer görevleri yerine getirmek müslümanlar için önemli bir görevdir. İslamın ve İmanın şartlarını bilmek ve de buna göre yaşam sürmek şarttır. Namazın nasıl kılınması gerektiği, vakit namazlarının kaç rekat olduğu ve kaçı farz, kaçı sünnet olduğunu çocuklarımıza öğretmeliyiz. Kuran-ı Kerim’in müslümanlara indirilmesinden bu yana tüm İslam alemi tarafından uygulanan namaz ve tesbih ibadetini eksiksiz yapmalıyız.

Namazdan Sonra Tesbih Nasıl Çekilir? 3

Ülkemizde camilerde ya da namazını evlerde kılan çoğu müslüman namazdan sonra tesbih ibadetini ihmal etmektedir. Bunun son derece yanlış bir davranış olduğunu ve herkesin büyük bir özenle yapması gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Sizde vakit ve diğer namazlarınızı kıldıktan sonra kesinlikle tesbih ibadetinizi yerine getirmelisiniz.

3 Eylül 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...