Nar Lekesi Nasıl Çıkar?

Yayınlanma Tarihi: 6 Ocak 2017 Ekleyen: admin


Nar yemeyi herkes sever. Nar yerken genelde narın taneleri dökülür ve döküldüğü yerde lekeler meydana gelir. Dökülen nar tanelerini çıkarmak için bazı kurallar vardır. Bu kurallara çok dikkat etmek gerekir. Bu kurallara uyarak nar lekelerini rahatça çıkarıp rahatça nar yemeğe devam edersiniz. Nar yemesi çok zordur. Nar lekelerini çıkarmakta o kadar kolay değildir. Nar lekesini çıkarmanın en iyi çözümü limon kolonyasından gelir. Bununda bazı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yöntemleri doğru yaparsanız nar lekesini çıkara bilirsiniz. Nar suyu lekesi yeni olmuş ise işiniz kolay olur. Zaten oluşan lekelerin hepsi yeni ise çıkarması da kolay olur. Limon kolonyası çok etkili bir çözüm yoludur. Limon kolonyasını lekenin üzerine dökün ve biraz bekleyin. Daha sonra beyaz bir bezle ya da beyaz bir havlu ile lekeye bastırarak silme işlemine başlayın. Renkli bez kullanmamanızın nedeni Kolonyada bulunan alkolün çözünürlük olmasıdır. Bu nedenle bezdeki renklerin çözülerek size geri dönecektir. Buda sizin işinizi zora sokacaktır. Bezdeki renkler kumaşa yansıyacaktır.

Nar lekesi kurumuş ise bu durumda işiniz biraz zor olacaktır. Kumaşı leke çıkarıcı bir deterjana bastırın ve bekleyin. Daha sonra bol su ile yıkayın ve kurumasını bekleyin. Giysilerden nar lekesini çıkarmak içinde limon kolonyası kullanmalıyız. Limon kolonyasını lekenin üzerine dökerek sertçe siliniz. Bunu da beyaz bir bezle yapın. Lekeyi çıkarmanın değişik yolları vardır. Önemli olan hangi lekeye ne uygulanması gerektiğini bilmek ve leke oluştuğunda hızlı hareket etmektir. Ne kadar hızlı müdahale ederseniz nar lekesini çıkarmak çok kolay olur. Kurumuş nar lekesini çıkarmak için daha fazla emek harcamanız gerekecektir. Nar suyu lekesi doğru zamanda doğru yöntemle yapılan müdahale yöntemi ile yapılan temizliktir. Giysinize leke çıkarıcı işlem uygulamadan önce giysinizin bakım etiketini okuyup görünmeyen bir yerinde deneme yapmalısınız.

Nar Lekesi Nasıl Çıkar?Giysinizi soğuk suyla bolca yıkayın. Nar lekesi kumaşa dağılmaması için sıcak suyla yıkamayın. Giysinizin bakım etiketini iyi okuyun. Bir kabın içine su ile biraz deterjan dökün. Giysinizi bu su içerisinde bekletin. Giysinizi sudan çıkarıp yumuşak bir fırça ile hafifçe fırçalama yapın. Kumaşın zedelenmemesine dikkat etmelisiniz. Daha sonra bol suyla durulama yapın. Çamaşır makinasında yıkama yapacak olursanız makinanıza sıvı deterjan dökünüz. Giysinizi kurutmadan önce nar suyu lekesinin tamamının çıkıp çıkmadığını kontrol ediniz. Kurumuş nar suyu lekesini çıkarma işleminden önce giysinizdeki lekeyi yumuşatmak lekenin çıkarılmasını kolaylaştırır. Lekenin üzerine biraz deterjan dökerek parmağınızla hafifçe ovalama yapın. Daha sonra biraz bekletin. Bekleme yaptıktan sonra giysinizi bol suyla durulayıp çamaşır makinasında her zamanki gibi yıkama yapın. Limonla da nar suyu lekesi çıkarma işlemi yapılır. Bunun için lekeli yerin üzerine biraz limon sıkıp beklemeye alın. Daha sonra kuru beyaz bir bezle lekeyi ovalamadan hafifçe bastırarak silme işlemi yapın. Renkli bezler kullanırsanız bezler limonun etkisiyle renk bırakır ve elbisenin daha fazla lekelenmesine neden olur.

Nar Lekesi Nasıl Çıkar? 1Nar lekesini temizlemek oldukça zahmet veren bir temizleme işlemidir. Limon içerisinde asit bulundurduğu için kıyafetlerinizde daha fazla leke bırakarak kumaşta hasara sebep olabilir. Bunun içinde giysilerin kullanma etiketini iyi okumak gerekir. Kumaşlarda kurumuş lekeleri çıkarmak çok zahmetli bir iştir. Bunun için lekelerin kurumamasına dikkat etmelisiniz. Temizleme yöntemlerini iyi bilmek gerekir. Hangi kumaşın nasıl temizleneceği ve kumaşın temizlenmesinde hangi temizlik ürünlerinin kullanılacağını bilmenizde yarar vardır. Bu leke çıkarma işlemini siz yapmak istemiyorsanız en iyisi kuru temizleme yaptırmaktır.

20 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...