Obezite Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Yayınlanma Tarihi: 25 Mart 2017 Ekleyen: admin


Obezite fazla enerji alıyorsak ve bunu yakamıyor isek vücut yağ olarak almaya başlıyor önemsemediğimiz bu ufak kilo alımları ilerde bizim karşımıza aşırı kilolar olarak karşımıza çıkıyor.

Obezite Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Obezite kendi başına bir hastalık olmasına rağmen yandaş hastalıklara da sebep olmaktadır kanser gibi, hiper tansiyon,şeker ve kalp damar hastalıkları gibi en kolay tedavi yöntemi diyet yapmaktır. benden kitle endeksi dediğimiz bir değer vardır bunun yetişkinler için 18,5 ve 24,9 vki dir. Vücut kitle endeksi kilonun boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde ediliyor eğer benim gibi 30 ve üzeri bir vki varsa Obezsiniz demektir.

Hormonel ve genetik etkenler ve aşırı besle ve yanlış beslenmek en önemli nedenlerindendir. hareketsiz yaşan aşırı şeker tüketimi bizi bu hastalığa götüren etkenlerdendir.

Nasıl tedavi edilir ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bu sorunun ilk cevabı diyet yaparak sağlıklı beslenerek mücadele etmektir eğer diye ve spor yaparak çözüm bulamıyorsak eğer Obezite cerrahisine başvurulur peki obezite cerrahisi nedir ve nasıl yapılır?

Diyet ve sporla zayıflayamayan hastalarda morbit obezlere uygulanan cerrahi yöntemler bunlardan en çok bilinenleri mide kelepçesi ve mide balonudur yanlız bu yöntemlerde vücutta yabancı cisim bulunduğu için ve başarı oranları daha az olduğu için tüp mide ameliyatı ile mide hacmi düşürülür ve midenin %80 küçültülür ve bu ameliyat sayesinde midenin fundus kısmı da alınır açlık hormonlarının olduğu midenin o bölümüde alınır ayrıca bu ameliyat sayesinde şeker hastalığından da kurtulursunuz.

Nasıl tedavi edilir ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Mide paypası ameliyatı hem midenin hacmini küçültmek ve gıdaları gidiş yönünü değiştirmektir midenin üst kısmı kesilerek buradan ince bağırsağa bağlanır bu yöntemle midenin büyük bir kısmı ile ince bağırsağın büyük bir kısmı devre dışı bırakılarak hastanın az bir gıda ile tokluk hissetmesi ile gıdalardan alına yağların vücuttan hemen atılmasını sağlar sindirim salıları ve enzimler hemen ince bağırsağa akarak besinlerin hemen yakılması ile hastalar daha kolay kilo verirler.

25 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...