Ofis Çalışanlarını Tehdit Eden Hastalıklar

Yayınlanma Tarihi: 28 Mart 2016 Ekleyen: Duygu BARTIN


Ofis içerisinde geçirilen zamanda en çok rastlanan rahatsızlıklardan biri solunum yolları hastalıklarıdır.

Özellikle kış aylarında kapalı alanlarda uzun süre kalmak, ofislerde çalışanlar için solunum yolları enfeksiyonlarına yol açmaktadır.

Bu hastalık, dünyada en sık rastlanan ve en fazla iş gücü kaybına yol açan hastalıklardan biridir.

Klimatize iş yerleri, büyük otellerde çalışanlar ve havalandırma işçileri bu risk grubundaki kişilerdir.

İş yerlerindeki klimalar, ofis çalışanları için sıcaklarda rahatlatıcı olsa da bu durum birçok hastalığa davetiye çıkarıyor.

Sürekli nem olan klima filtrelerinde zamanla birtakım mantarlar türer.

Bu mantarlar zamanla soluduğunuz havaya da karışıp, tedavisi zor olan burun ve akciğer mantar enfeksiyonlarına sebep olmaktadır.

Ofis alanında kullanılan havalandırma ve ısıtma sistemleri, bilgisayar ve fotokopi makineleri alerjik hastalıklara sebep olabiliyor.

Ayrıca ofis içerisindeki döşeme ve halılar, bilgisayar tozları, klimadaki birtakım mikroorganizmalar ve tozlar alerji açısından risk taşımaktadır.

Yine ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklarından biri de Miyofasiyal ağrı sendromudur.

Özellikle masa ve bilgisayar başında iş yapanlar, telefonla konuşurken telefonu baş ve boyun arasında sıkıştıranlar, ayrıca bilgisayar laptop ve cep telefonu ile sürekli çalışanlar duruş bozuklukları sorunları yaşamaktalar.

Bu hastalık genellikle boyun ya da bel fıtığı, siyatik ağrılarıyla karıştırılabiliyor ve ciddi bir iş kaybına sebep olabiliyor.

Ofis çalışanlarını tehdit eden hastalıklar arasında kronik diz ağrısı da yer alıyor.

Uzun süre oturarak çalışan kişilerden yılda en az bir defa atak şeklinde diz ağrısı görülmektedir.

Günde 8-10 saat boyunca hareketsiz oturan kişilerde kalça ile diz arasındaki vücudun en uzun ve en büyük kasında ciddi oranda zayıflamalar yaşanmaktadır.

Özellikle sürekli olarak masa başında oturanların ofiste egzersiz yapmaları bu sorunların önünce geçilmesine destek olabilir.

Bu kastaki zayıflama diz kapağının altındaki ana uyluk kemiğine sürtünmesine sebep olmakta ve yoğun ağrılara neden olmaktadır.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...