Öksürük Nasıl Geçer?

Yayınlanma Tarihi: 19 Aralık 2016 Ekleyen: admin


Öksürük nasıl geçer, Öksürük, ciddi bir sebebe bağlı olsun veya olmasın sıkıntı veren bir durumdur. Üst yolunum yolları enfeksiyonundan kaynaklanan, akciğerler ve bronşlarla ilgili bir sıkıntıdan kaynaklanan ve buna benzer fiziksel sebeplerden kaynaklanan öksürük, bazen boğazdaki yabancı maddeleri dışarı atmak içinde devreye girer. İşte öksürük bu anlamda refleks vazifesi görür ve mikropları, mukusu, dumanı ve benzer sıvıları ani bir refleksle dışarı püskürterek, akciğere kadar ilerlemelerini önler.

Öksürük her yaş grubundan kişide görülen bir şikayettir. Bebeklik çağından ihtiyarlığa kadar çeşitli sebeplerle ortaya çıkan öksürük şikayeti, eğer kronik hal almamışsa ve hafif seyirde ise doğal çözümlerle giderilebilir. Bu anlamda öksürük ile baş etmenin doğal formülleri vardır. Nedir o formüller bir göz atalım.

Bebekler de zaman zaman öksürür. Üstelik dertlerini anlatamadıklarından öksürüğün neye bağlı olarak geliştiğini ilk etapta çözmek zor olabilmektedir. Bebekler neden öksürür ve bebeklerde öksürük nasıl geçer sorusu anne babaların en çok sordukları sorulardan birisidir. Bebekler bir hastalık sebebiyle öksürebileceği gibi, boğazlarındaki tahriş edici özellikteki bir maddeye tepki olarak da öksürebilirler. Çocukların yanlarında sigara içiliyorsa, duman solunum yollarında tahriş oluşturabilir. Eğer bebeklerdeki öksürük balgamlı bir öksürükse asla öksürük şurubu kullanmamak gerekir. Böyle bir durumda öksürüğü kesmek değil, balgamın sökülüp atılması gerekir. Öksüren çocuğu yüzükoyun yatırın ve sırtına hafifçe vurarak balgamın çıkmasına yardımcı olun.

Çocuk geceleri öksürüyorsa yastığının altına destek koyarak dik konuma getirin ki burun salgısının boğazdan aşağı kayarak boğazı tahriş etmesini engellemiş olun.

Öksüren çocukların odaları sürekli nemli tutulmalıdır. Osasına nem yapan makinelerden koyabilir, çaydanlıkta su kaynamasını sağlayabilir, veya kaloriferin üzerine su dolu bir kase koyarak sürekli nem oluşmasını sağlayabilirsiniz.

Öksürük çeşitlerinden birisi de balgamlı öksürüktür. Balgamlı öksürük nasıl geçer bir de buna bakalım.

Balgam, vücudun temizlenmesi için gerekli olan mukuslu maddedir. Balgamın boğazdan rahatlıkla sökülebilmesi için bazı bitkiler ve çaylardan istifade edilebilir. Bu bitkilerin başında ıhlamur gelir. Bunun yanı sıra zencefili karanfil, tarçın ve havlıcan birlikte kaynatılıp içilirse boğaz ağrısına, öksürüğü ve bronşite iyi gelir. Bunların dışında ebegümeci de kullanılabilir. Şifalı bitkilerle yapılan çayların kısa süreli değil en az 15 dakika boyunca demlenmeleri sağlanmalıdır ki içlerindeki etken maddeler suya geçebilsin.

Tohum karanfili de demliğin içine atarak çayla birlikte demlenmesini sağlayabilirsiniz. Bu da balgam için etkili bir yöntemdir.

Ayrıca Antepfıstığı-bal karışımı, meyan kökü, adaçayı, çörek otu-bal karışımı da balgamlı öksürüğe iyi gelmekte ve balgamı yumuşatarak sökülmesini sağlamaktadır.

Bir başka çözüm de şudur. Bir tatlı kaşığı toz zencefil ve iki tatlı kaşığı balı macun kıvamına getirin. Zencefil acımsı tada sahiptir, ancak balın tatlılığı ve nem verme özelliği ile zencefilin acısını unutuyoruz. Bu karışımı düzenli tükettiğimizde boğazımızı rahatlatacaktır.

Peki Öksürük Neden Oluşur?

Öksürük nedenleri başında maruz kaldığımız hava kirliliği geliyor. Bunun yanı sıra toz, parfüm gibi maddelerin havaya karışarak solunması da öksürüğe sebebiyet vermektedir. Tahriş edici öksürüğün nedeni virütik etkenler ve sigara kullanımı ya da sigara dumanına maruz kalmaktır.

Bu gibi durumlarda bitkisel çözümlere tıbbi destek de şart oluyor. 3 hafta ve daha uzun süren öksürük kronik öksürük olabilir. Takibi yapılmalı ve aşağıda belirtilen durumlar ile karşılaşmamak için doktora başvurmak gerekir.

Kronik Öksürük Nedenleri:

  • Sinüzit
  • Alerjik nezle ve geniz akıntısı
  • Astım
  • Reflü
  • Kronik bronşit
  • Akciğer kanseri
  • Tüberküloz

Öksürük nöbetleri genellikle gece başlar. Bu gibi durumlarda pratik olarak hazırlayabileceğiniz bu karışım ile öksürüğünüz geçecektir.

Bir su bardağı ılık su, bal, karabiber ve limon suyunu karıştırıp için.

Peki alerjik öksürüğe ne iyi gelir bir de buna bakalım. Alerjik öksürükten muzdarip olan kişiler, öksürüğe sebep olan ortamdan uzaklaştıklarında öksürük de tabii olarak geçecektir. Ama bu önlem yeterli olmadığında ilaç tedavisi gerekir. Bol sıvı tüketimi de iyi bir çözüm olacaktır. Limon suyu ve limon suyunun iki katı kadar balı karıştırarak öksürük şurubu hazırlanabilir. Sıcak duş da öksürüğe iyi gelir. Nemli ve buharlı ortamlar boğazı teskin ederek öksürüğü geçirecektir.

Öksürük Nasıl Geçer? 3

Bir de hamilelikte öksürük çıkmazı vardır. Hamilelikte öksürük nasıl geçer, neler yapılabilir tarafına da göz atmakta fayda var.  Sabahları aç karna su içmek, hatta bu suya limon ve bal karıştırmak boğazı yumuşatacaktır. Gün içinde 2 adet elma yenebilir. Gebelikte öksürüğü önlemek için, normal zamanda kullanılan öksürük şuruplarını kullanmak sakıncalıdır. Sabah akşam günde iki kez tuzlu su ile gargara yapılabilir.

29 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...