Onur Belgesi Kimlere Verilir

Eğitim hayatımız boyunca başarılı olmak isteriz, bunun için çaba harcarız. Arkadaşlarımızdan bir adım önde olmaktır gayemiz. Kimi öğrenci bu durumu umursar daha da çok çalışır, kimi öğrenci ise hırs yapmaz olduğu kadar diyerek eğitim hayatını sürdürür. Okuldaki başarılarımız doğrultusunda ya takdir ya teşekkür belgesi adı altında teşvik edici belgeler almaya hak kazanırız. Bu belgeler sayesinde kendimizi daha başarılı hissettiğimiz doğrudur. Ama kimi zaman da onur belgesi adı altında bir teşvik belgesi daha bulunuyor ki bu da etkili ve özel bir belgedir.


Onur belgesi alan öğrenciler kendilerini daha bir ayrıcalıklı hisseder çünkü; okulda bir eğitim öğretim  döneminde sadece birkaç kişiye nasip olacak bir belgedir.

Onur belgesinin kimlere verildiği konusuna gelince onur belgesini hak etmek için;

Onur belgesine sahip olmak için herhangi bir not ortalamasına gerek duyulmuyor.

Yani çok başarılı bir öğrenci de olabilirsiniz bu belgeye sahip olmak için, notları oldukça kötü bir öğrenci de.

Bu belge verilirken öğrencinin derslerindeki notları baz alınmaz.

Onur belgesini almaya hak kazanan öğrenciler okuldaki örnek öğrenciler arasından seçilebilir. 

Örneğin; okulu iyi temsil eden, kılık kıyafetine özen gösteren ya da okulda örnek davranışlarda bulunan öğrencilere onur belgesi verilir.

Kimi zamanda okulunu bir şekilde temsil etmiş ve başarı göstermiş öğrencilere de verilir. 

Örneğin; bir müsabakada okuluna derece kazandırmış bir öğrenci de olur, bir bilgi yarışmasında okulunu başarıya taşımış bir öğrenci de. 

Onur belgesini hak etmek için belirli bir kıstas bulunmuyor; bir şekilde öğretmenlerinizin gözdesi iseniz ya da bir şekilde bir konuda ön plana çıkmışsanız onur belgesine yakınsınız demektir.

Onur belgesi alan öğrenciler ayrıcalıklıdır.

Çünkü; seçilmiş, örnek öğrenci olarak adlandırılırlar.


Bir yorum bırakın


·