Ortopedik Yatak Alırken Dikkat Edilecek 3 Şey

Yayınlanma Tarihi: 8 Ekim 2015 Ekleyen: Aslı AYDINYataklar kişisel kullanıma ait ürünler olduğundan, yatak seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilmektedir.

Özellikle bel rahatsızlığı olan kişilerin ortopedik yatak, full ortopedik yatak ya da yarı ortopedik yatak gibi yatak türlerine yöneldiği bilinmektedir.

Ortopedik yataklar, vücudun yapısına göre şekil alabilen yataklardır.

Yani, ortopedik yataktan anlaşılması gereken yataklar yalnızca sert yataklar değildir.

Diğer yataklara göre biraz daha sert olmalarının nedeni, kullanan kişinin vücuduna göre kolaylıkla şekil almasından kaynaklanmalıdır.

Fakat ortopedik yatak alırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

Bunları üç başlık altında toplarsak;

  1. Her sert yatak, ortopedik yatak değildir. Ortopedik yataklar, yukarıda da bahsettiğimiz gibi kullanıcının vücuduna göre şekil alan yataklardır. Dolayısıyla sert yatakların tümünün ortopedik olduğunu söylemek doğru değildir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, yatağın vücuda göre şekil alıp almadığıdır.
  2. Kendi vücut ölçülerinize, fiziksel yapınıza ve varsa rahatsızlıklarınıza uygun olan yataklar tercih etmelisiniz. Örneğin; gençler, normal kilodaki insanlar yarı ortopedik yatakları tercih edebilecekler iken, daha yaşlı ve kilolu olan kişilerin vücut şeklini alan yatakları tercih etmeleri yerinde olacaktır. Ayrıca yatakları deneyerek almak çok daha doğru sonuçlara ulaşılmasını sağlayacaktır. Uzun bir süre hayatınızın bir parçası olacak ve vücut sağlığı açısından en önemli bölgeler sırt, omuzlar ve bel bölgesi olduğundan; yataklar yalnızca görüntüsüne bakılarak alınmamalıdır.
  3. Her pahalı yatak ortopedik yatak değildir. Yataklar çok çeşitli fiyatlarda satılmaktadır.  Pahalı yatakları en iyi yatak olarak değerlendirmek her zaman doğru bir kanı olmayacaktır. Bu nedenle bir üst maddede de belirttiğimiz şekilde kişilerin kendi fiziksel özelliklerine uygun yataklar tercih etmesi yerinde olacaktır.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...