Pasaport Randevusu Nasıl Alınır

Yayınlanma Tarihi: 12 Ocak 2015 Ekleyen: Ayça


Pasaport başvurusu için gerekli evraklar:

  • 2 adet biyometrik fotoğraf son 6 ay içerisinde çekilmiş, 50mm x60 mm boyutunda, arka fonu beyaz fotoğraf.
  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Numarası olan Nüfus Cüzdanı aslı
  • Başvuru sırasında parmak izi alınır - öncesinde, ehliyet başvurusu vb. işlemler yaptıysanız parmak iziniz alınmıştır, bunu belirtirseniz tekrar alınmasına gerek görülmez
  • Pasaport ücretini / harcını ödediğinizi gösteren işlem dekontu - üzerinde tahsil kaşesi bulunmalıdır. Dekontun bir kopyasının ilgili yetkiliye verilmesi gerekir. Bir kopyası da sizde kalacaktır.

Dokümanlarınızı hazırladıktan sonra, randevu almak için  epasaport.egm.gov.tr internet adresi üzerinden randevu başvurusu yapabilirsiniz.

Karşınıza gelen ekranda e – Pasaporta Hemen Başvur kutusunu tıklamanız gerekir.

Sonrasında karşınıza çıkan ekranda Yeni Başvuru Yapmak İstiyorum, Başvurum Var, Başvurumu Yaptım, Başvuru Hakkında genel bilgi almak istiyorum sorularından birini seçmeniz gerekir.

Sizinle ilgili olan kısmı seçtikten sonra başvurunuzu yapabilirsiniz.

Randevunuzu aldıktan sonraki işleminiz yukarıda saydığımız belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması olmalıdır.

Yeni Başvuru Yapmak İstiyorum seçerseniz, karşınıza TC kimlik numaranız var mı yok mu sorusu çıkacaktır bu soruyu var veya yok olarak cevaplamanız gerekmektedir. Eğer TC kimlik numaranız yoksa herhangi bir işlem yapmanız mümkün değildir. Varsa ikinci adımınızda size TC kimlik numaranız nüfus cüzdanında yazıyor mu sorusu gelecektir. Onu da cevapladıktan sonra üçüncü adımda ne türde bir pasaport istediğiniz sorusu karşınıza gelecek pasaport türünüzü seçtikten sonra da bulunduğunuz ili yazmanız gerekmektedir. Size en yakın pasaport başvuru merkezleri ve randevulu randevusuz çalıştıkları bilgisi size verilecek eğer randevu almanız gerekiyorsa bu ekrandan randevunuzu alabilirsiniz. Randevu almanız için TC kimlik numaranız, adınız soyadınız, doğum tarihiniz, telefon numaranız, e mail adresiniz, kaç kişi için randevu alacağınız ve fotoğrafta ki onay kodunu girmeniz istenecektir.

Pasaport randevunuzu tamamladınız hayırlı olsun.

Randevunuz sonrasında, gene aynı site üzerinden diğer butonlara tıklayarak, pasaport işlemlerinizin ne aşama olduğunu da takip edebilirsiniz.

Not: Eğer, pasaportunuzu yırt dışında alacak iseniz, pasaport işlemlerinizi konsolosluk.gov.tr adresinden yapmanız gerekiyor. 

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...