Pilates Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 23 Kasım 2014 Ekleyen: Gözde Soylu


Pilates, fiziksel fittness sisteminin daha eğlenceli daha sağlıklı hale dönüşmüş şeklidir diyebiliriz. Bu tekniğin isim babası Joseph Pilates’tir. 100 yıldan beri var olan bu egzersiz ülkemizde son birkaç yıldır popüler. Pilates, minder ve pilates için özel olarak düzenlenmiş ekipmanlar üzerinde yapılmaktadır.

Pilatesin üç önemli prensibi vardır;

  • Konsantrasyon
  • Kontrol
  • Dikkat   

Pilates Nasıl Yapılır?

Ne kadar sürede yapmalıyız? 

Haftada minimum 2 maksimum 6 gün ve günlük 50dk- 60dk arası pilates egzersizi yapabilirsiniz. Pilatesin fittnes’ten en önemli farkı çok ağır yükler kullanılmayıp kaslar üzerine fazla yüklenilmemesidir.  

Pilates ile zayıflamak mümkün mü?

Pilates ile zayıflamak pek mümkün değil. Çünkü bu egzersiz iskelet ve kas sisteminin gelişmesine yardımcı oluyor, e bu durumda kas kütle artıyor. Ancak düzenli egzersiz ile zayıflamanız kolaylaşabilir. Kilo vermek için pilatesi; kardio ve aerobik egzersizler ile desteklemeliyiz.  

Önemli!

Pilates kilo vermek için doğru bir egzersiz değildir.Kilo vermeseniz bile iki bedene kadar sıkılaşabilir ve formda kalabilirsiniz.

Peki evde pilates yapılır mı?

 Bu konuda birçok tv programı ve DVD var. Ancak bana sorarsanız bu tarz egzersizleri evde yapmak yerine deneyimli bir eğitmen ile yapmak daha doğru. Pilatesin fittnes gibi zorlu hareketleri yok tamam ama riskli hareketleri var.Unutmayın! Pilates omurga rahatsızlıklarına iyi gelir, tekniğini bilmeyip izleyerek uygulayacağımız hareketler ise dönüşü olmayan omurga sakatlanmalarına neden olabilir.                                                             

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...