RAM Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Nokta

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2016 Ekleyen: Elifcan TOKİşlemci tarafından okunup yazılabilen, üzerinde bilgilerin geçici olarak tutulabildiği bellektir.

Elektrik kesintisi veya cihazın kapanması durumunda bilgiler silinir.

Kapasitesi GB olarak ifade edilmektedir.

Günümüzde en düşük Ram 4 GB, en yüksek Ram ise 128 GB idir. 

Bilgisayarın Ram’ı ne kadar yüksek ise o kadar işlem hızınız olacaktır.

Bilgisayarın direkt olarak performansını etkilemektedir. 

RAM bilgisayar için bu kadar önemli iken peki biz RAM satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

  1. Kaç GB’lık RAM’ın size yeteceğini bilmelisiniz. RAM düşük olduğunda bilgisayar yavaş çalışabilir ancak RAM’ın ihtiyaçtan fazla kapasitede olması hızını etkilememektedir. Eğer oyun veyahut yüklü programlar kullanmıyor iseniz 2 GB’lık RAM yeterli olacaktır. Eğer oyun oynuyor, çok yer kaplayan programlar kullanıyor iseniz 4 GB RAM size yeterli olacaktır. Burada kullanacağınız yazılımın sistem gereksinimlerine bakmak yeterli olacaktır. Ne kadar çok RAM o kadar hızlı sistem demek değildir.
  2. Anakartınızın hangi RAM’ı desteklediğini bilmeniz gerekmektedir.
  3. Alacağınız RAM’ın hafıza hızı anakartınızın minimum hafıza hızıyla eşit olmalıdır. Yani anakartınızın hafıza hızı 1333 MHZ hafıza hızında ise alacağınız RAM’ın de 1333 MHZ hızını destekler nitelikte olması gerekmektedir. 
  4. Anakartın hangi bellek tipini desteklediğini bilmemiz gerekmektedir. Anakart hangi bellek tipini destekliyor ise alacağınız RAM de o bellek türünü destekler nitelikte olmalıdır.
  5. Alacağınız RAM’ın özelliklerine bakarak soğutucu özelliğinin olmasına dikkat etmelisiniz.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...