Sabah Koşusunun Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 15 Ekim 2015 Ekleyen: Mesut ÖDEMİŞSporun ve özellikle sabah sporunun ilk faydası tahmin ettiğiniz gibi istenmeyen yağlar.

Biraz tanıdık geldi istenmeyen sıfat tamlaması.

Olsun biz de yağları istemeyiz, tüy gibi hafif olmak isteriz. 

Geceleri biz uyurken vücudumuz boş durmaz, karbonhidratları harcar tüketir, büyüme hormonu salgılanır ve geriye tek enerji stok yağlar kalır, korumasız ve çaresizce.

İşte tam bu sırada sabah sporu sabah koşusu devreye girer. 

Sabah aç karnına, çok fazla aşırıya gitmeden, vücudumuza birden yüklenmeden yapacağımız egzersizler, koşular ve kardiyo çalışmaları hem bizi zinde tutacak hem de bel çevresinde ve göbek bölgesinde toplanan yağları yakmamıza yardımcı olacaktır.

Bu sayede aşırı kiloların sebebiyet verdiği hastalıklara, ölümcül rahatsızlıklara yakalanma riskimizi de azaltmış oluruz.

Sabah koşusu ile ilgili olarak kalp sağlığı doktorlarının hep bir ağızdan söylediği şey; “kalbini seven,  sabah spor yapsın!”  tavsiyesidir.

Kim kalbini sevmez ki?

İlk başta elbette sıcak yataktan özellikle bu soğuk günlerde kalkmak çok zor gelecek.

Erken saatte kalkıp spor yapma düşüncesi bile itici gelecek.

Ne dedim, ' ilk başlarda ' dedim evet, sadece ilk başlarda.

Sabah sporuna bir alıştınız mı inanın bırakamayacaksınız.

Kendinizi motive etmeye, yatmadan önce telefonumuzun alarmını yada hala varsa zır zır öten kurmalı saatimizi yarım saat öncesine kurun.

Bu andan itibaren zaten biyolojik saatimiz ve beynimiz olayı kabullenmeye başlayacaktır.

İlk günler koşmasanız da olur, belli başlı egzersiz hareketlerini yapın, yürüyün, sonra hızlı tempoyla yürüyün.

Baktınız kendinizi iyi hissediyorsunuz, kalbinizi fazla yormadan, dolu dolu nefes alarak koşmaya başlayın.

Sıkıldığınızda etrafınıza bir bakın, çevrenizi inceleyin. 

Göreceksiniz ki; insanların çoğu bir yerlere yetişme telaşı içindeyken, stresle mücadele ederken sizin kendinize vakit ayırdığınızı düşünmeniz size mutlu hissi verecektir.

Etrafınızda kimseyi göremeseniz bile o saatte bulunduğunuz şehirde ve dünyada birçok insanın çalışmak için yada başka sebeplerden dolayı ayakta olduğunu, erken kalkmanın, hareket etmenin sadece sana mahsus olmadığını bilmen de seni rahatlatacaktır.  

Bu duyguyla iş hayatınıza başladığınızda yada çalışmıyorsanız da bundan sonraki saatlerinizi daha enerjik, güler yüzlü ve zinde geçireceğinizden emin olabilirsiniz.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...