Sade Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 19 Şubat 2017 Ekleyen: admin


Türk kahvesi yapımı hemen hemen herkesin bildiği bir tariftir. Kimine göre basit bir içecek tarifi olan kahvenin, tam tadında ve lezzetli olması için bazı püf noktalarına dikka etmek gerekir. Bu püf noktalarının başında kahvenin şeker oranına göre ölçülerinin ayarlanması geliyor. Bugünkü konumuzda Türk kahvesi yapılışı hakkında gerekli olan bilgileri detaylı bir şekilde ele alacağız.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Türk kahvesi, geleneksel damak tadımızda yer eden, hemen hemen herkesin sevdiği bir içecek türüdür. Kimi zaman dostlarla yapılan koyu sohbetlere eşlik eden Türk kahvesi, kimi zamansa günün yorgunluğunu almak için en iyi seçeneklerden birisi oluyor.

Kişinin damak tadına uygun şekilde hazırlanan Türk kahvesi, şeker oranına göre çeşitlere ayrılır. Şeker oranına göre kahve nasıl yapılır sorusunun cevabını vermeden önce genel olarak Türk kahvesi yapımı hakkında bir kaç bilgi vermek istiyoruz.

Türk kahvesi yapımı tarifi için kullanılan malzemeler, kahvenin tadını çok etkiler. Kullanılacak olan kahvenin mutlaka taze, yeni çekilmiş olmasına, suyun ise çeşme suyu değil, normal içme suyu olmasına dikkat edin. Çeşme suyu ile yapılan kahvelerde zaman zaman ortaya çıkan klor kokusu, hem kahvenin tadını hem de kokusunu kötü şekilde etkiler. Kahve malzemelerini hazırladıktan sonra her bir fincan için iki çay kaşığı kadar kahveyi cezvenin içine koyun.

Eğer şekerli bir kahve yapacaksanız şekeri de ölçüsüne göre koyun ve 20-35 saniye kadar kaşıkla karıştırın. Ardından cezveyi orta ateşte ocak üzerine alın ve karıştırmadan pişirmeye başlayın. Belli bir süre sonra kahvenin üzerinde köpükler oluşmaya başlayacaktır.

Bu köpükleri dikkatli bir şekilde kaşık ile alıp fincanlara pay edin. Kaynamaya yakın, kahveyi ocaktan alın ve köpüklerin kenarından yavaş yavaş fincanlara dökün. İşte lezzetli mi lezzetli Türk kahveniz hazır bile... Eğer Türk kahvesini köpüksüz isterseniz, pişirirken arada karıştırın ve üzerinden köpüğünü alın.

Türk Kahvesi Tarifi

Günümüzde evimize gelen misafirlere en çok ikram ettiğimiz içeceklerden birisidir Türk kahvesi. Genelde misafirliğe gidildiğinde de ikram olarak karşımıza çıkan bu tadın, yapım aşamasında bazı ölçülere dikkat etmek gerekir. Her ne kadar basit gibi görünse de kahve yapımı da dikkat ve özel gösterilmesi gereken bir iştir. Sütlüsü de yapılan Türk kahvesinin en fazla sade olanı tercih ediliyor.

Türk Kahvesi Tarifi

Bu nedenle ilk olarak sade Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunun cevabını vermek istiyoruz. Sade Türk kahvesi için normal kahve fincanı başına 2 çay kaşığı ya da 1 tatlı kaşığı kahve konulur. Su olarak fincan ölçüsü kullanılır ve mutlaka soğuk su olması gerekir.

Kahvenin pişirileceği ateş kesinlikle yüksek ateş olmamalı. Bu su ile kahvenin tam birleşmeden aniden kaynamasına sebep ve sonuç olarak kahve telvesinin hemen dibe çökmesine, tadında değişiklik olmasına neden olur. Bol köpüklü bir kahve hazırlamak için mutlaka ocak üzerine koymadan önce kahveyi karıştırmanız gerekir.

Şeker kullanmasanız bile en az 20 saniye kahve ile suyun karışması için karıştırın. Ölçü olarak şekersiz Türk kahvesi ile orta şekerli ya da şekerli türk kahvesinin kahve ve su ölçüleri aynıdır. Şekersiz türk kahvesinde de yine köpük alınıp fincanlara pay edilir ve en son yavaşça köpük kenarından kahve dökülür.

Türk Kahvesi Tarifi 1

Orta şekerli Türk kahvesi nasıl yapılır ve ne kadar şeker koyulur diye soracak olursanız, her bir fincan başına 1 adet küp şeker ya da 2 çay kaşığı toz şeker ilave edebilirsiniz. Ocak üzerine koymadan önce şekerin iyice eridiğinden emin olursanız, kahvenizin tadı daha hoş olacaktır.

Bu yazımız ile sade, orta şekerli ve şekersiz Türk kahvesi nasıl yapılır sorularının cevaplarını sizlerle paylaştık. Siz de verdiğimiz bu bilgiler ile kendinize ya da sevdiklerinize tam tadında Türk kahveleri pişirebilirsiniz.

18 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...