Sahibinden Ev Nasıl Kiralanır?

Yayınlanma Tarihi: 30 Kasım 2014 Ekleyen: Gözde Soylu


Evi kiraya vermek herhangi bir evi satmaktan daha zor. Aslında geçici olarak da oturacak olsanız, oturduğunuz ev sizin sayılır. Bugün kiraya verilen evlerin bir çoğundan kiracı çıktıktan sonra evler kullanılmaz hale geliyor. Evinizi emlakçı yardımı almadan nasıl kiraya verebilirsiniz.

Evimizi kiraya verirken nelere dikkat etmemiz gerekir;

  •  Evimiz veya işyerimiz için iyi bir kiracı seçebilmek için kiracıyı bir kere değil birden fazla görmek gerekir. Yine aynı şekilde o kişide evimizi birden fazla gezmelidir.
  •  Hazırladığınız kontratta mutlaka kiracı kirayı ne zaman hangi günde ödeyeceğiniz yazmalıdır.
  •  Evi ne şekilde kiracıya teslim ettiğinizi bütün özellikleri ile bir kağıda yazmalısınız. (Tadilat gerektiren işler etraflıca yazılmalı)
  •  Açık ve net bir kira kontratı yapılmalı her iki tarafta kira kontratına tamamen uymalı
  •  Ne kadar depozito aldığınız, depozitonun kaç aya tekabül ettiğini mutlaka belirtmelisiniz. 
  •  Doğalgaz, elektrik, su ve diğer bütün faturaları evinizi veya işyerinizi kiralayan kişinin üzerine geçirmelisiniz. Bir başkasının borcundan dolayı kötü durumda kalmamak adına çok önemli bir konudur. 

Kiralayacağınız evin camına çıktısını alacağınız bir kiralık ilanı asmanız mutlaka sizin kullandığınız bir telefon numarası yazmanız çok önemli. Eğer eviniz boş ise arayanları gezdirebilecek bir kişi bulmalısınız. Bu kişi sizde olabilirsiniz, evinizin bulunduğu apartmanın kapıcısı da olabilir.

Sahibinden kiralayacağınız ev için internetten yardım alabilirsiniz. İnternet üzerinde sahibinden ev kiralayan ve satan birçok site bulunmaktadır. Bu sitelere evinizin bir çok yerinden çekilmiş fotoğrafları ile ilan verebilirsiniz. Ne kadar kira bedeli istediğinizi evin adresini konumunu verdiğiniz ilanda belirtmeli ve bu ilanı ayda bir kere güncellemelisiniz.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...