Salsanın Temel Adımları

Serbest stil dans kategorisinde yer alan salsa, rutin hareketlere bağlı kalınmadan doğaçlama figürlerle yapılabilir. Her ustanın kendine özgü ortaya çıkardığı figürler sayesinde çok farklı stiller meydana gelmiş olsa da dünya çapında kabul gören 3 temel salsa stili bulunmaktadır. Bunlar Küba, Porto Riko ve Kolombiya stilleridir.


Neredeyse tüm danslarda olduğu gibi kadın ve erkeğin bir çift halinde yaptığı Salsa’da erkek, rehber pozisyonundadır ve kadını dans süresince yönlendirir.

Salsa öğrenecek herkes öncelikle kendisini müziğin ritmine bırakmalı ve adımlarını ona göre atmalıdır.

Vücudun üst kısmı mümkün olduğunca hareket ettirilmez ve dans başlar.

Kadınların temel adımı arkaya erkeklerinki ise öne doğru başlar.

Bu şekilde çift birbirini tamamlar. 

Toplamda 8 ritmden oluşan salsa adımlarında 4 ve 8.ritmlerde es yani duraklama yapılır. 

Kadınlar için sırayla söylemek gerekirse; sağ ayak geri, sağ ayak yerinde kalır, ağırlık sol ayağa geçer, sağ ayak sol ayağın yanına döner ve ağırlık yeniden sağ ayağa verilir, es (duraklama), sol ayak ileri, sol yerinde kalır, ağırlık sağ ayağa verilir, sol ayak sağ ayağın yanına döner ve ağırlık sol ayağa verilir ve tekrar bir es verilir şeklinde anlatılabilir.

Erkekler için salsa adım sıraları ise şöyledir; sol ayak ileri, sol yerinde ağırlık sağ ayağa geçer, sol ayak sağın yanına gider ve ağırlık sol ayağa verilir, es, sağ ayak geriye atılır ve ağırlık ona verilir, ağırlık sol ayağa aktarılır, sağ ayak sol ayağın yanına döner ve ağırlık sol ayağa aktarılır, es. 

Çiftlerde kadınlar, erkek eşin yönlendirmesine uyduğu ve adımların birbirinin simetrisi olduğunu unutmadığı sürece dans keyifli bir hal alacaktır.Bir yorum bırakın


·