Sigara Nasıl Bırakılır?

Yayınlanma Tarihi: 21 Haziran 2017 Ekleyen: admin


Sigara kötü alışkanlıklar arasında vücut sağlığı ve cilt sağlığı için tehlikeli alışkanlıklardan biridir. Hem psikolojik olarak hem de fiziksel olarak adlandırılan bağımlılık arasında yer alır. Vücut sağlığı açısından birçok kötü etkilere sahip olan sigaranın tamamen bırakılması için her geçen gün farklı çalışmalar yer almaktadır. Sigara kullanan bir kişinin iç organlarında sağlık problemi daha fazla olmaktadır.

Sigara Nasıl Bırakılır?

Stres, depresyon, yalnızlık ve korku gibi duygular sigara çiminde oldukça etkili olan faktörlerdir. Depresyon eğilimi olan birçok bireyin sigara kullanımı olduğundan öncelikle stresten ve depresyondan uzak durması gerekir. Bu durumda daha fazla sigara tüketildiğinden vücudun daha çok hasar görmesi söz konusu olmaktadır.

Sigara Bırakmaya Karar Vermek

Sigara bırakma kararı alan çoğu kişi sigarayı bıraktığında kilo alacağını ve daha fazla yemek yiyeceğini düşünmektedir. Bu yüzden sigara bırakmaya karar vermek oldukça zor bir süreçtir. Bağımlılık safhasında yer alan kişilerin önce sağlığını ön planda tutması gerekmektedir. Sigaranın vücuda vermiş olduğu yan etkiler iç organlar ve cildin çabuk yıpranmasına sebep olur.

Sigarayı bırakmanın kolay yolu öncelikle karar dönemine geçilmesi gerekmektedir. Sağlıklı ve uzun bir yaşam isteyenler için sigarayı bırakma kararı almak en doğru karar olacaktır. Beyine sürekli sigara içmeyeceğim sinyallerinin gönderilmesi bu kararın devamını getirebilir.

Her şey beyinde başladığından ilk işin her zaman sigara bırakmak için karar alınması gerekmektedir. Kişi kararı aldıktan sonra hayatında birçok şeyi değiştirmek zorunda kalacaktır. Gerek beslenme gerekse alışkanlıkları tamamen değişmesi gerekmektedir.

Sigara Nasıl Bırakılır? 1

Sigara Bırakma Yolları

Sigara kötü alışkanlıklar arasında yer alan ve vücudun en çok zarar gördüğü bir alışkanlıktır. Sigarayı bırakma yolları arasında öncelik buna karar verildikten sonra tedavi süreci başlayacaktır. Kişi kendi kendini tedavi edebileceği bir durumdur. Beyinde başlayan bu süreç kişiye zor anlar yaşatabilir. Fakat kararın devam ettirilmesi en kolay yol olacaktır.

Sigarayı bırakmanın yolları arasında ilaç tedavisi ya da terapi tedavileri tercih edilebilmektedir. İlaç tedavileri günlük olarak vücudun nikotin ihtiyacı ya da sigara içme hissini köreltici olarak tercih edilir. Vücudunda nikotine ihtiyacı vardır. Fakat bu nikotin ihtiyacı sigara gibi kötü alışkanlıklardan değil sebzeler ve diğer gıdalardan alınır. İlaç tedavisi kişinin hem ruhsal olarak hem de fiziksel olarak sigaradan uzak durmasını sağlar.

Sigara Nasıl Bırakılır? 2

Sigara bırakmak isteyen kişilerde diğer bir yöntem ise toplu terapi ya da doktor terapisidir. Genellikle toplu terapilerde sigara bağımlılığı olan kişilerin yer alması sigara konusunda vücutlarındaki değişimler hakkında bilgi alış verişi yapılmasına yardımcı olur. Doktor terapilerinde ise genellikle hasta doktor ilişkisi ön planda tutulur. Kişinin tedavi sürecinde doktor çeşitli çalışmaları hasta onayı ile beraber uygulamaktadır.

Sigarayı bırakma yolları arasında en çok tercih edilen yöntem ise ilaç tedavisidir. İlaçta kişi kendi kullandığı için ve sigara bırakma kararı almış ise bu bağımlılıktan çok daha çabuk kurtulabilmektedir.

Sigara Bırakıldıktan Sonra Ne Olur?

Sigara içen kişilerin en büyük şikayetleri aldığı gıdaların tadının acı olması ve özellikle sabah kalktıklarında ağız içinde acı bir tadın olmasıdır. Sigara bırakma eylemi sonrası kişi gıdaların tadını daha iyi alacaktır. Bunun yanı sıra koku alma hissi daha da artacaktır. Vücut 48 saatte kendini temizleyebildiği için özellikle ilk 48 saat sigara bırakmak için en önemli saatler arsında yer alır.

Sigara Nasıl Bırakılır? 4

Sigara bırakıldıktan sonra gıdaların tadının daha iyi alınması, koku duyusunun daha da netleşmesi ve bunun yanı sıra sigara kaynaklı şikayetlerin daha da azalması söz konusu olacaktır. Sağlıklı bir yaşam sürülmesi için kötü alışkanlıklar arasında yer alan sigaranın bir an önce bırakılması gerekmektedir.

21 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...