Sütlaç Nasıl Yapılır?

Sütlaç Nasıl Yapılır, Rumeli mutfağından Türk mutfağına kazandırılmış bir tatlıdır. Süt içmeyi sevmeyen kişiler için sütlaç, çok sağlıklı ve sevebilecekleri bir lezzettir. Çocuklara güzel bir sunumla sevdirip bu sağlıklı tatlıyı yedirebilirsiniz.

Sütlaç Nasıl Yapılır

Sütlaç İçin Malzemeler; (4-6 kişilik)

  • 1 litre soğuk süt
  • 2 çay bardağı pirinç
  • 2 su bardağı şeker
  • 3 tatlı kaşığı pirinç unu
  • 1 litre su

Sütlaç Nasıl Yapılır;

Pirinç, nişastasını tamamen salana kadar yıkıyoruz. Daha sonra derin bir tencereye alıp üzerine 1 litre suyumuzu ekliyoruz. Pirinçler, önce suyu çekip sonra tekrar suyunu bırakana kadar pişiriyoruz. Suyunu bırakan pirincin üzerine 1 litre sütü de ekliyoruz. Kaynayana üzeri göz göz olana kadar ocakta tutuyoruz bu zaman da yaklaşık 15 – 20 dakikadır. Sonrasında kaynayan sütten bir kepçe alıp pirinç ununu ayrı bir kabın içinde çözdürüp pirinç ununu ilave edip, tekrar tencereyi kaynamaya alıyoruz. Kaynayıp tekrar göz göz olan sütlacın içine şekerini ilave ediyoruz. Son olarak tekrar kaynattığımız sütümüzü küçük kaseler içine kepçe yardımı ile alıp soğumaya bırakıyoruz. Servis ederken üzerine tarçın koymanızı öneririm tarçın sütlacın vazgeçilmez bir lezzetidir.

Sütlac'ın Fırında Yapılışı;

Sütlacı kaselere aldıktan sonra bir fırın tepsisinin içine su koyup kaseleri, üzeri  kızarana kadar fırında tutacağız. Fırında sütlaç hazır.

Afiyet olsun.

İlgili İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın