Suuçtu Şelalesi’ne Nasıl Gidilir

Yayınlanma Tarihi: 7 Haziran 2015 Ekleyen: Ceren YıldızSuuçtu Şelalesi; bir fay hattının çökmesi ile oluşmuştur.

38 metreden dökülen su, yazın suyunun azalmasına rağmen kış aylarında doldurduğu göleti ile güzel bir manzara sergiliyor.

Gezi alanı ve piknik yeri olarak tercih edilen Suuçtu, etrafını saran kayın ağaçları arasında serin havası ile tam bir temiz hava deposu.

Suuçtu Şelalesi, Türkiye'nin Bursa ilinin Mustafakemalpaşa ilçesine 18 km uzaklıkta bulunan ve ilçenin içme suyu ihtiyacını karşılayan, 38 metre yükseklikten dökülen şelaledir. 

Çataltepe mevkiinde, Muradiyesarnıç Köyü yakınlarında, Karadere üzerindedir.

38 metreden dökülen su, yazın suyunun azalmasına rağmen kış aylarında doldurduğu göleti ile güzel bir manzara sergiliyor.

Gezi alanı ve piknik yeri olarak tercih edilen Suuçtu, etrafını saran kayın ağaçları arasında, serin havası ile tam bir temiz hava deposu.

Ayrıca aracınız müsaitse tepede alabalık lokantasına gidebilir, temiz havada artmış olan iştahınızı biraz olsun dindirebilirsiniz.

Bu şelale manzarasında ve serinliğinde dinlenmek ve piknik yapmak isterseniz bu şelaleye gitmenin yoluna birlikte göz atalım.

Mustafakemalpaşa'ya girdikten sonra Yalıntaş kavşağından devam ediyoruz.

Sırası ile Yalıntaş beldesi, Kayabaşı köyü ve Muradiye sarnıç köyünden sonra Suuçtu Şelalesine ulaşıyoruz.

Bursa şehir merkezinden Ankara istikametine ilerleyip yaklaşık 12 km sonra varılan çimento fabrikasının, arkasından geçen yol üzerinden devam edilerek önce Derekızık Köyü’ne sonra da Saitabat Şelalesi’ne ulaşılabilmektedir.

Ayrıca şelaleye D / 19 numaralı belediye otobüsüyle Arabayatağı İstasyonu - Saitabat güzergahı üzerinden, D / 20 numaralı otobüsle ise Arabayatağı İstasyonu - Osmaniye güzergahı üzerinden ulaşmak mümkündür.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...