Telli Baba Türbesi’ne Nasıl Gidilir

Yayınlanma Tarihi: 7 Haziran 2015 Ekleyen: Ceren YıldızKesin olarak kime ait olduğu bilinmeyen ve hakkında değişik rivayetler olan Telli Baba türbesine, evlenmek isteyen genç kız veya erkekler, dilekleri olan kişiler devamlı ziyarette bulunuyorlar.

Rivayetlerden birinde Telli Babanın Fatih Sultan Mehmet döneminde bir tabur imamı olan İmam Abdullah Efendi olduğu söylenmektedir.

Telli Babanın mezarı ise, bundan yaklaşık 80 yıl kadar önce hasta bir kızın rüyasında görmesiyle ortaya çıkarılmış.

İkinci efsaneye göre de Telli Baba, boğulmak üzere olan genç kızı kurtaran bir tahlisiye memurudur.

Gemilere kılavuzluk hizmeti veren bu kişi, bir gün nöbeti sırasında havanın aniden patladığı, denizin kabarıp dalgalandığı anda bir bakmış ki fındık kabuğu misali bir kayık içinde genç bir kızla oğlan dalgalarla boğuşuyor.

Çok geçmeden kayık devrilmiş, genç kız bir tarafa delikanlı diğer bir tarafa kaybolmuş.

Tahlisiye memuru koşmuş kıyıya, atlamış denize genç kızı boğulmak üzere iken yarı baygın halde kurtarıp sahile çıkarmış, delikanlıyı bulamamışlar.

Yıllar sonra evlenme çağına gelen genç kız, şükran borcunu ödemek ve teşekkür etmek için tahlisiye memurunun bulunduğu yere geldiğinde öldüğünü öğrenip ve mezarı başında ağlamaya başlamış ve telli duvağını mezara bırakıp ayrılmış.

Sonrasında iyileşip duyulunca, insanlar tarafından ziyaret edilmeye başlamış.

Telli baba türbesi’ne gitmek için Sarıyer'den kalkan Rumeli kavağı minibüslerine veya Hacıosman metro durağından kalkan 25-A numaralı otobüslerle Rumeli Kavağı’na varmadan sondan ikinci durakta inerek gidebilirsiniz.

Özel araçlarıyla gelecek olanlar Sarıyer İDO iskelesinden sonra sağa dönerek Rumeli Kavağı yoluna sapabilirler.

Bütün dertlerinize sıkıntılarınıza deva bulmanız dileğiyle.


17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...