Tüp Bebek Nasıl Olur?

Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2017 Ekleyen: admin


Sevdiği bireyle evlenen her insan, ikisinin de kanını ve canını taşıyacak bir birey sahibi olmayı ister. Özellikle hayattan alabileceği çoğu şeyi almış gençliğini yaşamış olan insanlar, belirli bir yaştan sonra bebek sahibi olma fikrini daha ılımlı bakarlar.

Ancak bazı sağlık problemlerine bağlı olarak bazı çiftlerin bebekleri olmayabilir. Tüp bebek tedavisine başvuran çiftler, genellikle bir süre doğal yollardan hamile kalmayı denemiş ancak bunu başaramamış çiftlerdir. Tüp bebek tedavisi özellikle erken yaşta oldukça olumlu sonuçlar vermektedir.

Tüp Bebek Nasıl Olur?

Tüp bebek aşamaları, oldukça incedir. Tedavi uygulanması istenen çifte dikkatli bir şekilde açıklanması gerekmektedir. Tüp bebek tedavisi nedir nasıl olur? Tüp bebek tedavisi nasıl olur?

Tüp bebek tedavisi, doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin bebek sahibi olabilmek için yöneldikleri bir yöntemdir. Çiftin ayrı ayrı incelenmesi, bebek sahibi olunamamasının nedenlerinin ayrıntılıca araştırılması ve çözüme kavuşturulması gibi aşamalardan meydana gelen bir süreçtir.

Bebek sahibi olamayan her çift tüp bebek tedavisi için başvuruda bulunabilir. Ancak bazı çiftlere bu tedavi uygulamaz. Tüp bebek tedavisinin uygulanabilmesi için erkeğin de kadının da üreme hücresi üretebilir olması gerekmektedir.

Azlığı veya çokluğu problem değildir ancak üreme hücresi üretememek tedaviden yararlanılmasına engeldir. Bu tedaviden yararlanılmasına engel olan bir diğer şey kadının menopoz dönemine girmiş olmasıdır. Menopoz dönemine giren kadınların üreme hücresi üretmeleri durmuş olduğu için bu tedaviden faydalanamazlar. Tüp bebek tedavisi sonunda yumurta ve spermin döllenmesi sağlanır, bebeğin doğumu için annenin döl yatağının sağlıklı olması gerekir. Aksi taktirde bebeğin gelişmesi ve hamileliğin sağlıklı olması haliyle de tüp bebek tedavisinin başarılı olması beklenemez.

Tüp bebek tedavisine başvurmuş olan çiftler tek tek incelenir. Neden bebek sahibi olunamadığı etraflıca araştırılır. Bireylerin hormon seviyeleri, üreme hücrelerinin nitelikleri ve nicelikleri belirlenir. Annenin rahminin sağlıklı olup olmadığı kontrol edilir. Kişilere özel olan bu sonuçların ışığında bir tedavi politikası belirlenir.

Tüp Bebek Nasıl Olur? 1

Tüp bebek tedavisinin ikinci aşamasında kişilerin üreme hücrelerinin alınması gerekir. Bunun için annenin yumurta üretmesini tetikleyecek şeyler anneye verilir, babadan sperm örnekleri alınır. Annenin ve babasının sperm hücreleri ayrı ayrı elde edilmiş olur. Zigotun güçlü olabilmesi için en güçlü yumurta ve spermler seçilerek laboratuar ortamında birleşmeleri sağlanır.

Bir bebeğin oluşabilmesi için gerekli olan şartın yumurta ile spermin birleşmesi olduğu bilinir. Birleşen yumurta ve spermlerden seçilen birkaç örnek annenin rahmine yerleştirilir.  Birkaç tane yerleştirilen zigotların tamamı büyüyemez. Bazen hiçbiri büyüyemeyebilir. Büyüyen ve güçlü zigotlar genellikle tek de olmayabilir. Tüp bebek yönteminde ikiz hatta üçüz doğum ihtimali çok yüksektir.

Annenin karnına zigotlarının bırakılmasından iki hafta sonra hamilelik testi yapılabilir. İlk on gün içerisinde yapılan testler yanlış sonuçlar verebilmektedir. Tüp bebek tedavisi ilk seferinde sonuç vermese de belirli bir yaşa kadar uygulanabilmektedir. Başarılı bir tedavi süreci için doktorunuzun dediklerini yapmaya özen göstermeniz son derece önemlidir.

Tüp Bebek ?çin Gerekli Sperm Say?s?

Tüp Bebek Doğumu Nasıl Olur?

Tüp bebeği daha önce hiç duymamış olan bir birey, bunun bebek sahibi olabilmek için bir tedavi yöntemi olduğunu kavrayamayabilir. Pek çok kişiye doğumla ilgili bir farklılık çağrıştırabilmektedir. Ancak yukarıda da anlatıldığı gibi, bu süreç sağlıklı bir hamilelik için tedavidir. Tüp bebek ile sahip olunmuş bir hamileliğin doğumu, normal doğumdan farklı olmayacaktır. Bu konuyu doktorunuzla konuştuğunuzda normal veya sezaryen doğum yapmanın sizin elinizde olduğu, doktorunuz tarafından da açıklanacaktır.

13 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...