Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 12 Nisan 2017 Ekleyen: admin


Çiftlerin doğal yollar ya da yardımcı üreme yöntemleri ile bebek sahibi olamadıklarında başvurdukları yöntemlerden biri de tüp bebek olmaktadır. Tüp bebek tedavisi uygulayan anne ve baba adayları her zaman başarılı sonuçları alacaklarını düşünseler de sonuç maalesef her zaman olumlu olmamaktadır.

Bu işlemin başarılı olabilmesi için bazı faktörlerin de tam olarak tamamlanması ve uygun hale getirilmesi gerekmektedir. Uzun ve yorucu bir süreç olacağından dolayı çiftlerin sabırlı olmaları gerekmektedir. Bu tedavi yöntemini seçen çiftlerin ilk olarak sordukları soru tüp bebek tedavisi nasıl yapılır olmaktadır. Bu tedavi süreci hem anne adayını hem de baba adayını ilgilendirmek ile birlikte belirli aşamaları olmaktadır.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek tedavisi yapılmadan önce çiftlerin doğal yollar ile çocuk yapamayacaklarını kesinleştirmesi ve gereken tahlilleri yaptırması gerekmektedir. Yapılan tahliller sonucunda erkeklerde sperm sorunları bulunmaz, kadınlarda da yumurtlama fonksiyonlarının düzenli olduğu görüldüğü durumlarda tüp bebek tedavisi uygulaması yapılmamaktadır.

Çiftler, yumurtlamayı artıracak tedaviler ya da aşılama yöntemi ile bebek sahibi olabilmektedir. Tüp bebek tedavisine oran ile daha uygun maliyetli olmaktadır. Tüp bebek tedavisi yapılırken çiftlerin yaşları da sonuçların olumlu ya da olumsuz olmasında etkili olmaktadır.

Tüp Bebek Ne Kadar?

Tüp bebek tedavisi yapılacak hastanelere ya da sağlık merkezlerine göre değişkenlik göstermektedir. Tedavi pahalı olsa da çiftlerin hangi aşamalarda olduğu şeklinde fiyatlar da farklılıklar olmaktadır. Tüp bebek yaptıranlar bu işlemin zor ve masraflı olduğunu söyleseler de olumlu sonuç aldıklarında tamamen değdiğini söylemektedir.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Tüp bebek tedavisi başladığı zamanlarda hem anne hem de baba adayları için oldukça yorucu bir süreç olmaktadır. Tedavi başlamadan önce yapılan kontroller ve doktorun anne baba adayları değerlendirme aşaması ortalama olarak 15 gün sürmektedir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır? 1

Erkekler bu tedavi sürecinde sadece sperm verdiklerinden 10 dakikalık bir süre olurken, kadınlara uygulanan işlemler 10 gün sürmektedir. Genel olarak kadınlara daha çok işlem uygulandığından dolayı kadınların yumurtalıkları hormon ilaçları ile kontrol edilirken, elde edilen yumurtalar erkeklerden alınan spermler ile döllendirilmekte ve embriyo oluşumu beklenmektedir. Embriyo transferinin tamamlanması süreci ile birlikte tüp bebek tedavisi 15 gün sonunda belirlenmeye başlamaktadır.

Tüp Bebek Tedavisi Ne Zaman Başlar?

Tüp bebek tedavisi uygulanacak kişiler;

  • Yumurta bozukluğu olan kadınlar,
  • Cerrahi operasyonlar sonucunda tüpleri alınan kişiler,
  • Hormon bozukluğu olanlar,
  • Cinsel ilişkiler sonucunda problem yaşayan kişiler,
  • Sperm hareketliliğinde sorun yaşayan ya da sperm hücrelerinde şekil bozukluğu olan erkekler,
  • Kadınların yaşı ilerlemesi sonucun yumurtalıklar da meydana gelen sorunlar,
  • Tüpleri tıkalı olan kişiler genel olarak tüp bebek tedavisi görmektedir.

Tüp Bebek Nasıl Yapılır? 2

Tüp bebek tedavisinde 6 adım yer almaktadır. İlk adımda anne ve baba adayları için gereken tahliller değerlendirilmektedir. Daha önceden düşük yapmış ya da test yapılmış ise bu testlerin sonuçları uzmanlar tarafından incelenmektedir. Kadına hormon testleri, erkeklerde sperm tahlilleri, rahim filmi ve kromozom analizi gibi belirleyici işlemler yapılmaktadır.

Diğer adımda kadınlara yumurtalıklarda embriyo oluşabilmesi için ve çok sayıda yumurta oluşumu için yumurta geliştirici iğneler kadınlara uygulanmaktadır. İğneler sonucunda gelişen yumurtalar toplanmakta ve laboratuvar ortamında bu yumurtalar saklanmaktadır. Bu aşamada da baba adaylarında sperm örnekleri alınmaktadır.

Toplanan yumurtalar ve spermler döllenme işlemi uygulanmakta ve sonrasında laboratuvar da saklanmaktadır. 3 gün sonra döllenmiş yumurtalar rahim içerisinde ağrısız bir şekilde enjekte edilmektedir. Transfer işleminden 12 gün sonra kadınlara gebelik testi uygulanmaktadır.

12 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...