Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 26 Aralık 2016 Ekleyen: Zeynep Arı Toker


Her ulusun kültüründe özel ve dolmaz bir yeri olan kahve türleri vardır. Bizim kültürümüzde de Türk kahvesinin yeri çok özeldir. En güzel içecek ikramlarından birisi olan Türk kahvesi; kız isteme merasimlerinde, dost sohbetlerinde, yorgunluğu gidermek için, sabah uyanır uyanmaz, güzel bir yemeğin ardından, bir sebep olsun olmasın keyifle içilen sıcak içeceklerden birisi. Damakta bıraktığı aroma kadar, ruha verdiği keyif ve mutluluk da aşikar.

Bu güzel içeceği çok sevenler için Türk kahvesi yapımı da oldukça mühim meseledir. Türk kahvesi yapılışı belirli kriter ve inceliklere dayanan  bir iştir. Peki zor mudur? Değildir elbet. Ama belirli incelikleri ve püf noktalarına uymak gerekir ki, ortaya hem köpüklü hem de lezzetli ve aroması uzun süre damaktan silinmeyen bir kahve çıksın.

Türk kahvesi yapımı tarifi ile kendiniz de son derece leziz ve güzel kahveler yapabilirsiniz.  Önce kahve yapımı için gerekli malzemelere bakalım,

 

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 2

Malzemeler:

  • Kişi başı 1 tatlı kaşığı dolusu Türk kahvesi
  • Tercihen toz şeker veya küp şeker (sade olacaksa şeker kullanmayınız)
  • Kişi sayısı kadar fincanla ölçülmüş soğuk su

Kahveniz nasıl olsun? sorusunu herkes kendi damak zevkine göre yanıtlar. Cevabınız orta şekerli ise, orta şekerli Türk kahvesi nasıl yapılır sorusunun yanıtına bakalım dilerseniz.

Orta şekerli Türk kahvesi yapmak için cezveye veya makineye 1 fincan ölçülmüş soğuk suyu, 1 tatlı kaşığı Türk kahvesini ve 2 çay kaşığı toz şekeri koyun. Toz şeker yoksa 1 adet iri küp şeker kullanın. Kahveyi cezvede ocak üzerinde yapacaksanız cezvedeki kahve, su ve şeker karışımını topak kalmayacak şekilde iyice karıştırın ve ateşe oturtun. Kahve pişerken bir daha asla kaşık sokmayın ve karıştırmayın. Ocağın altı kısık olsun. Kahve yavaş yavaş kabarıp yükselmeye başladığında ateşten alın ve kaşık yardımıyla üstteki köpüğü alıp fincana koyun. Cevzeyi yeniden ateşe oturtun ve kahve hafiften yükseldiğinde ocağın altını kapatın ve kalan kahveyi yavaşça fincana boşaltın. Orta şekerli kahveniz içime hazır.

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 1

Sade Türk kahvesi nasıl yapılır veya şekersiz Türk kahvesi nasıl yapılır diye soranlar için yine aynı mantık işler. Ancak tek fark, cezveye su ve kahve dışında bir şey koymanıza gerek yoktur. Adı üzerinde sade kahve şeker kullanılmadan yapılır.

Kimisi de kahvesini az şekerli içer. Az şekerli kahve için 1 çay kaşığı toz şeker veya yarım küp şeker yeterli gelecektir.

Türk kahvesi yapılışı belirli kriterler ve püf noktalarına gereksinim duyar demiştik. Türk kahvesi yapımındaki incelikleri şöyle sıralayabiliriz:Türk Kahvesi Nasıl Yapılır? 2

  • Kahveyi pişireceğiniz su mutlaka soğuk olmalı. Buzdolabından kullanacağınız su en idealidir. Çünkü kahvenin köpüklü olmasını sağlayan en önemli etmenlerden birisi de soğuk sudur. Soğuk su kullanılarak yapılan kahve daha iyi köpürür.
  • Cezveye veya makine haznesine koyduğunuz kahve, su ve kullanacaksanız şekeri, kahveyi pişirmeye başlamadan evvel karıştırmalısınız. Cezvedeki içeriği iyice karıştırdıktan sonra ateşe oturtmalı veya makineyi çalıştırmalısınız. Pişme esnasında kahveyi kaşıkla karıştırmak, köpük oluşumunu engeller.
  • Şekerle pişen kahve, sade kahveye göre daha iyi köpürür. Ve toz şeker, küp şekere göre daha fazla köpük yapar. Akılınızda bulunsun.
  • Kahveyi makinede yapacaksanız ateşi ayarlama gibi bir durumunuz yok, o kendi halleder. Ama eğer kahveyi ateşte pişirecekseniz mutlaka kısık ateşte pişirin. Bu da köpük oluşumu ve kıvamda kalite sağlar.
  • Kahveyi asla kaynatmayın. Aksi takdirde köpüğü tamamen yok olur. Kahve hafifçe kabarmaya başladığında hemen ateşten alın, köpüğü paylaştırın ve kalan kahveyi de yine ateşte bekletip kabarmaya yüz tuttuğunda ocaktan alın ve fincana boşaltın.
  • Kaç kişilik kahve yapacaksanız, cezveye veya makine haznesine o kadar fincan sayısı kadar su koyun. Kahve miktarı az olursa kahvenin köpüğü de lezzeti de az olur. Kahve yapımında oranlar çok önemlidir.

Eskilerin dediği gibi “Ferah kahveleriniz olsun”..

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...