Üniversite Seçiminde Doğru Tercih Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 16 Ocak 2015 Ekleyen: Ayça


Çocuklarımız meslek ve üniversite seçimlerinde neye dikkat etmeli, neye göre üniversite ve meslek seçimi yapmalı biliyor muyuz?

Hadi gelin beraber bir üniversite seçimine göz atalım.

Üniversite seçimin de nelere dikkat etmeliyiz?

  • Üniversite seçiminde en önemli unsurlardan biri üniversitenin bulunduğu şehir / ilçe ve ilin konumu, yaşam alanları, olanaklarıdır. Eğer yaşadığınız şehirdeki bir üniversiteyi tercih etmeyecekseniz ilk göz önünde bulundurmanız gereken unsur seçeceğiniz üniversitenin bulunduğu şehirdir. 
  • Bir diğer en önemli unsur ise üniversitenin seçeceğimiz bölümünün mezuniyet derecesi, mezuniyet güvenirliği ve mezuniyet sonrası iş bulmadaki üniversitenin rolüdür. Her zaman için iş ararken iyi bir üniversiteden mezun olmak oldukça önemli bir tercih nedenidir işverenler için. 
  • Üniversite seçiminde çok önemli bir etken de seçilecek olan üniversitenin seçilen bölümünün burs ve öğrenim ücretleridir. Eğer vakıf üniversitesi seçeceksek bu konu çok daha önemli bir hal alacaktır. 
  • Üniversitenin başarı sırası da oldukça önemli bir konudur. Sıralamada kaçıncı olduğu, eğitim verirken iyi bir eğitim verip vermediğini anlamak için çok önemlidir. İlgili üniversitenin istenilen bölümünü seçerken üniversite başarı sırasını ön planda tutmak gerekir. 
  • Her ne olursa olsun bu sene yerleşeyim de gerisi önemli değil düşüncesinde hiçbir zaman bulunmamak lazım. İstediğiniz bir üniversite ve bölüm varsa eğer 3 sene de hazırlansanız 5 sene de hazırlansanız mutlaka istediğiniz yere yerleşmeyi hedefleyiniz. Severek bir bölümde okumak, iş hayatında başarı şansınızı arttıracaktır.
  • Hiçbir zaman başkasının etkisi altında kalarak meslek seçilmez. Mesleği yapacak olan kişi sizsiniz. Komşunun, annenin, babanın yönlendirmesini bir öneri olarak göz önünde tutun ama asla onların istediği bölümü siz istemediğiniz halde seçmeyin. Bir insan işinde başarılıysa eğer sevdiği işi yaptığı için başarılıdır bunu asla unutmayın.
  • Üniversite sınavından hemen sonra az çok kendiniz yapacağınız puanı deneme sınavlarından dolayı tahmin edebilirsiniz. Bu nedenledir ki puanınıza uygun ilgilendiğiniz bölüm ve üniversitelerden oluşan bir liste hazırlayın. Listeniz en çok istediğiniz bölüm ve üniversiteden en az istediğiniz bölüm ve üniversiteye göre olsun. Daha sonrasın da yapacağınız tercih listesinide bu listeye göre yapınız.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...