Vkontakte (VK) nasıl kullanılır? Nasıl üye olunur

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2014 Ekleyen: AyçaVkontakte 80 dilde hizmet veren bir yapıya sahiptir. Yani VK için Türkiye’nin Facebook’u diyebiliriz. Bu sosyal ağı sizlerde kullanabilirsiniz. Nasıl kullanacağınızı düşünüyorsanız yazının devamında bundan bahsedeceğim.

VK 2006 da kurulmuş bir sitedir ve VK’ın kuruluş amacı, öğrencilerin ve mezunların iletişimini sağlamak olarak yola çıksa da bugün milyonlarca üyesi olan bir sosyal ağ haline gelmiştir.  Hemen hemen çoğu sosyal mecranın çıkış noktasına benzer bir hikayesi var. Bu siteye de diğer sitelere olduğu gibi üyelik ücretsizdir.

Vkontakte ile de her sosyal mecrada olduğu gibi sosyal bir çevre oluşturabilir, etkinlikler hakkında bilgi sahibi olabilir, grup kurabilir, kurulan gruplara üye olabilirsiniz. Kısaca Facebook benzeri bir siteden bahsetmemiz mümkün Facebook üzerinden yapabildiğiniz hemen hemen her şeyi bu site üzerinden de yapabilirsiniz. Türkiye’den de çok fazla kullanıcının eriştiği bu siteye üye olup, sizde bu siteyi kullanabilirsiniz. O zaman şimdi gelelim siteye nasıl üye olacağınıza;

Vkontakte nasıl üye olunur?

İlk olarak Google üzerinden Vkontakte aratıyoruz. Karşımıza vk.com çıkıyor bu siteye giriş yaparak VK’ye üye olabiliriz. Eğer üye olmak istemiyor isek Facebook hesabımızla oturum açabiliyoruz. Ayrıca biraz önce de bahsettiğimiz gibi sitenin üst kısmında VK’nin 100 milyondan fazla kullanıcısı olduğu ve Avrupa’nın en fazla kullanılan sosyal ağı olduğu bilgisi de gözümüze çarpıyor. Bu da sitenin ne kadar yaygın kullanım alanı olduğunu bize gösteriyor.

Eğer ben Facebook üzerinden değil de üyelik alarak girmek istiyorum derseniz; isminiz, soy isminiz ve cinsiyetinizi yazarak giriş yap dediğinizde, karşınıza telefon numaranızı isteyen bir sistem çıkıyor ve buradan telefonunuza bir sistem mesajı geliyor, bu kod ile siteye üyeliğinizi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

Kişisel bilgilerinizi doldurarak, okuduğunuz okullar ve bu okulların bulunduğu ülke, eğitim durumu gibi ya da fotoğraflarınızı ekleyerek hesabınızı kullanmaya başlayabilirsiniz. İlk başta da dediğimiz gibi eğitim odaklı ve okul arkadaşlarını bulmaya yönelik açılmış bir site olduğundan sizden eğitim bilgileriniz isteniyor. İlk olarak karşınıza açılan bilgiler kısmında okulunuz ve bulunduğu ülke, ayrıca üniversitenizin bulunduğu ülke ve şehri girmeniz gerekiyor. Daha sonra Facebook, Twitter, Gmail gibi hesaplarınızda bulunan arkadaşlarınızı bu sosyal ağa dahil edebiliyorsunuz. Böylece VK’ da sosyal çevrenizi daha da genişletip, her sosyal mecradan arkadaşlarınızı hesabınıza ekleyebiliyorsunuz.

Bu bilgileri girdikten sonra kendi profil sayfanıza geldiğinizde ise profil resminiz, eğitim durumunuz ve kişisel bilgilerinizin girilmesi isteniyor. Sayfanızda fotoğraf ve ileti paylaşabilir, arkadaş ekleyebilirsiniz. Tıpkı Facebook’ta yaptığınız işlemlerin aynısı ve hemen hemen aynı benzer bir sayfa tasarımına sahip, sizi zorlayacak ekstra bir özelliği yok.

Ayrıca oyun oynayabilir ve VK üzerinden olarak müzik dinleyebilirsiniz. Bu sanırım Facebook’tan farklı bir konsept sayfanın üst kısmında müzik yazan bir yer göreceksiniz bir deneyin derim. Mobil olarak kullanmak istiyorum derseniz, her uygulamada yaptığımız gibi bu uygulamayı da telefonunuza indirebilirsiniz.

Bu siteyi kullanırken çok fazla bir bilgiye ihtiyacınız yok aslında, dil seçeneklerinden Tükçe’yi seçerek kendiniz için kolaylık sağlayabilirsiniz,

Facebook gibi benzer bir site kullanıyorsanız önceki tecrübelerinizle bu siteyi kullanmanız çok kolay.

 

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...