WinRAR Nasıl Kurulur

Yayınlanma Tarihi: 20 Aralık 2014 Ekleyen: AyçaWinRAR bilgisayarlarımızda kullandığımız bir dosya sıkıştırma programı ve aynı zamanda sıkıştırılmış olarak indirdiğimiz dosyaları açmaya yarayan bir program. Özellikle mail aldığımızda indirme işlemi yaptığımız Zip dosyalarını bu programla açıyoruz.  Bunun dışında pek çok uzantıya sahip dosyanızı bu programla açabilmeniz mümkün. Bu programı kullanabilmek için her zaman yaptığımız şey ilk olarak programı indirmek.

Fakat dikkat edilmesi gereken bir nokta var. WinRAR bilgisayarınızda kurulu olabilir, eğer değil ise popüler indirme sitelerinden tamindir, gezginler.net gibi bu programı indirip bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Daha sonra verilerinizi sıkıştırmak için kullanabilirsiniz. Böylece internet üzerinden daha büyük boyutlarda veri paylaşımı yapıyor olacaksınız.

Peki WinRAR indirme işlemi nasıl yapılıyor?

İndirebileceğiniz yeri ve programın özelliklerini de söyledikten sonra, programı nasıl indireceğinizden bahsetmeye başlayabiliriz.

Programı indirmek için site içinde aratıyoruz ve bulup indiriyoruz, ilk olarak yapmamız gereken bu.

Daha sonra bilgisayarımıza yüklerken dikkat etmemiz gereken ise; programı indirirken karşımıza çıkan sekmede programı nereye kaydedeceğimizi bize soracaktır, masaüstünü seçersek programı kullanmamız daha kolay olur. Bu yüzden masaüstüne kaydediyoruz. Programı masaüstüne kaydettikten sonra, buraya winrar.exe olarak inen programı aç deyip, programı çalıştır kısmına tıkladığımızda karşımıza lisans sözleşmesini kabul etmemizi söyleyen bir uyarı çıkıyor, bunu onayladıktan sonra yükle kısmına basar isek program yüklenmeye başlıyor. 

Daha sonra karşımıza çıkan sekmelere tamam deyip kurulumu tamamlayabiliriz.  Böylece bilgisayarımıza WinRAR kurmuş oluyoruz.  Artık istediğimiz dosyaları bu programla alıp, gönderebilir veya dosyalarımızı bu programla çalıştırabiliriz.

Tüm bunların dışında dikkat etmeniz gereken nokta ise şudur; bilgisayarınızda WinRAR kurulumu var mı yok mu? Çünkü var ise bir daha indirmenize gerek yoktur. Kurulu olup olmadığını anlamak için yapacağınız yöntem ise çok basit. Herhangi bir dosyanın üstünde sağ tıklayıp baktığınızda WinRAR ikonu karşınıza çıkıyor ise program bilgisayarınızda kuruludur, tekrar indirmenize gerek yoktur J

Ayrıca belirtmeden geçmeyelim, herhangi farklı bir siteden indirme yapmak istemiyorsanız WinRAR’ın kendi resmi sitesinden indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bu site üzerinde istediğiniz dil seçeneğine ulaşabilmeniz bu site üzerinde mevcut, bu da programı çok daha rahat kullanmanızı sağlar.

WinRAR ne işe yarar?

Kısaca yazımızın üst kısmında bahsettik ama ben sadece veri almıyorum veri de gönderiyorum WinRAR’ı bu konuda nasıl kullanabilirim diyorsanız; WinRAR üzerinden dosya açma değil, dosyayı sıkıştırarak karşıya göndermeyi düşünüyorsanız yapmanız gereken yine çok basit, göndermek istediğiniz dosyanın üzerinde sağ tıklayıp arşive ekle diyorsunuz böylece dosyanız sıkıştırılmış oluyor. WinRAR’ı çift yönlü kullanabilmiş oluyorsunuz.  Ayrıca RAR dosyalarını şifreleyerek daha güvenli bir kullanım elde edersiniz, bu da aklınızda bulunsun.

Kısaca WinRAR dosyalarımızı sıkıştırma konusunda bize yardımcı olan güzel ve başarılı bir uygulama olarak karşımıza çıkıyor.

Çok fazla dosya gönderip alan kişiler isek WinRAR kesinlikle işimize yarar bir program.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...