Yeni Nesil Annelerin 5 Takıntısı

Anne olmak harika bir duygu ama sorumlulukların en büyüğü...Çünkü; daha anne karnında başlayan sorumluluklar, çocuğunuzun yaşamı boyunca sizinle beraber oluyor. Çocuklarımız dünyaya gelmeden evvel başlar sahiplenme duygumuz. Bir kontrol arzusudur; alır başını gider. Her şey mükemmel olmalıdır ve her şey bizim kontrolümüz altında olmalıdır. Her anne ve her anne adayı bu kontrol ve aidiyet duygusundan dolayı bir takım takıntılara sahip olurlar.


Anne adayı ya da bir anne iseniz herhangi bir sohbet ortamında sizinle aynı kaygıları taşıyan bireylerle tanışabilirsiniz.

Çünkü; anne olmak takıntı sahibi olmak, kaygı ile yaşamayı öğrenmek demektir.

Geçmişten günümüze her anne adayının kendine has takıntıları bulunuyor.

Ama günümüz annelerinin takıntıları daha bir farklı.

  1. Her anne öncelikle çocuğuna yetememe kaygısı taşır ve bu takıntı ile kendilerini psikolojik açıdan yorarlar.
  2. Annelerde kıyaslama takıntısı oluşur. Yani diğer anneleri ve çocukları gözlemleyip tasalanırlar. Diğer annelerin çocuklarına karşı davranışları ile kendileri sürekli kıyaslama içine girerler.
  3. Kontrol takıntısı: çocuğunun her hareketini daha doğrusu yaşantısını kontrol altına almak gibi bir takıntıları vardır yeni nesil annelerin.
  4. Çocukların eğitimi için sürekli olarak bir şeyler öğretmek gibi bir takıntı söz konusu annelerde. Çocukların kapasitesini önemsemeden, aşırı bilgi yüklemesi durumu ortaya çıkıyor bu kaygı yüzünden.
  5. Gelecek kaygısı takıntıya dönüşüyor ve sürekli anneler çocukların geleceğini planlamaya çalışıyor.
Anne adayları; lütfen çocuğunuzun bir birey olduğunu unutmadan onu özgür bırakın, ruhunu ve hayatını sizin takıntılarınız üzerine değil, kendi doğruları üzerine inşa etsin.


Bir yorum bırakın


·