Yoga Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 17 Aralık 2016 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Yoga nasıl yapılır, Beden ve ruhtan oluşan insan hayatın içinde çoğu kez yorulur, tıkanır, yavaşlar; enerjisini, yaşama gücü ve sevgisini kısmen yitirir. Bunun kuşkusuz bilimsel ve tıbbi açıklamaları olduğu gibi, ruhsal açıklamaları da vardır. Ruh ve beden bir uyum içinde olduğu zaman bedensel ve zihinsel sıhhatten söz edilebilir. Ruh ve beden arasındaki uyum azaldığında birtakım sıkıntılar doğmaya başlar. Herhangi bir işlevsel bozukluk, organlarda yolunda gitmeyen herhangi bir durum olmasa bile, fiziksel rahatsızlıklar, ağrılar, sızılar, teklemeler, psikolojik sorunlar yaşanabilir. Bu uyumu yakalamak ve sağlığın yeniden belirgin hale gelmesini sağlamak için pek çok felsefe inşa edilmiştir. Bunlardan birisi de bir Hint felsefe sistemi olan yogadır. Peki bu nasıl bir şey? Yoga nedir, neyi amaçlar ve neyi misyon edinir?  Yoga yapmak için bu işin belirli kaideleri ve kendine has kurallarını öğrenmek gerekir. Bu işin temel kısmını, hareketlerin yapılış şekillerini ve hizmet ettikleri amacı öğrendikten sonra yoga hareketleri evde de yapılabilir. Evde nasıl yoga yapılır merak edenler için basit yoga hareketlerini verebiliriz. İlk etapta yoga başlangıç hareketlerini yaparak kaslarınızı alıştırabilir; aşama kaydettikçe de daha zor hareketlerle devam edebilirsiniz.

Yoga Hareketleri

Meditasyon özelliği taşıyan yoga hareketlerinin, doğru ve düzenli yapıldığında rahatlatıcı ve gevşetici etki gösterdiği söyleniyor. Yoganın sert bir zeminde yapılması gerekiyor. Ama çok sert zeminin zorlayıcı etkisini biraz yumuşatmak ve kaygan zeminleri de daha güvenilir hale getirmek için yoga yaparken kullanılacak bir mat edinmekte fayda vardır.

Yoga yapılacak ortamın sessiz ve rahat bir ortam olmasına dikkat edilmelidir.

Yogaya başlamadan evvel kasları zorlamamak, tehlikeye atmamak ve sakatlanmamak için basit ama etkili ısınma hareketleri yapmak iyi olacaktır.

Ortamın ne çok sıcak ne çok soğuk olmamasına dikkat etmelisiniz. Bir mum yakabilir, fona dinlendirici ve gevşetici bir Uzak doğu müziği koyabilirsiniz. Kuş, su, rüzgar, deniz gibi doğa seslerinin olduğu ve kısık sesle derinden gelen bir müzik, gevşemeye ve rahatlamaya yardımcı olur.

Çalışmanızı bölmemek için yanınızda, terlediğinizde kullanmak için havlu ve susadığınızda içmek için su bulundurun

Gelelim yoga yaparken bedenin aldığı şekil, hal ve hareketlere...

Çocuk Duruşu: 

Namazda secdeye kapanıldığındaki hareket gibidir. Sadece eller secdede olduğu gibi yüzün iki yanında değil, uzatılabilecek en uzak noktaya uzatılmış halde tutulur. Tıpkı bir kedinin ön patilerini ileri doğru olabildiğince uzatarak gerinmesi gibi.

Çocuk Duruşu

Köprü Duruşu:

Klasik köprü hareketidir. Bu harekette yere sırt üstü yatıp, eller yerde ve uzatılmış vaziyette, kalça olabildiğinde yukarı kaldırılmış vaziyette durulur. Sırt ve bacak bölgelerini rahatlatan bu hareketin yoga uzmanlarınca yorgunluk, uykusuzluk gibi problemlere iyi geldiği söylenmektedir.

Köprü Duruşu

Öne Eğilme:

Ayakta dimdik durun ve bacaklarınızı kırmadan yavaşça öne doğru eğilerek ellerinizle yere dokunun. Bacak kaslarınızın esnemesini sağlayan bir harekettir.

Öne Eğilme

Kartal Duruşu:

Ayakta durun. Kollarınızı birbirine dolayarak yukarıda tutun. Bacaklarınızı da birbirine dolayın. Sırt ve bacakları çalıştırır.

Kartal Duruşu

Hareketsiz Durmak:

Genellikle yoganın en sonunda yağılan sonlandırıcı harekettir. Kan basıncının azalmasını ve vücudun rahatlamasını sağlar. Sistemin kendini toparlamasını sağlar.

Hareketsiz DurmakÜçgen Duruş:

Yere çömelin. Sağ bacağınız olduğu yerde dursun, sol bacağınızı yana doğru açabildiğiniz kadar açın ve sol kolunuzu da yukarı kaldırıp gererek, sağ tarafınıza doğru gerinerek uzanın. Bacak arka kaslarını, kol ve göbek kaslarını çalıştırır.

Üçgen Duruş

Yatay duruş:

Dizleriniz üzerinde durun. Sonra öne eğilerek ve ellerinizi olabildiğince ileri uzatarak alnınızı ve kollarınızı yere koyun. Kollarınızın dirseklere kadar olan kısmı ve alnınız yere temas etsin. Kalçanız yukarıda olsun ve diz kapaklarınız da yerle temas etsin. Bu hareketin hem sırt ağrılarına iyi geldiği, hem de sırtta kamburlaşmayı önlediği bilinmektedir.

Yatay duruş

Tepe Aşağı Duruş:

Kolların ön kısmını yani ellerden dirseklere kadar olan kısmı yere yapıştırın, baş da olabildiğince yere kayın dursun. Bacakları dizleri bükmeden dik tutun. Kalça havada olsun. Tepe aşağı duruş zihni sakinleştiren bir duruştur.

Tepe Aşağı Duruş

Yogada buna benzer temel hareketleri kullanarak ve vücudu yavaş yavaş alıştırarak daha karmaşık ve zor hareketler yapılabilir. Yoga nasıl yapılır video anlatımları izleyerek kendi kendinize evde yoga nasıl yapılır sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...