Zayıflamaya Yardımcı 10 Süper Besin


  1. Chia Tohumu:  İçerdiği omega-3 yağ asitleri, kan kolesterol düşürücü ve kalp hastalığını önleyici etkisi vardır. Bu tohumlar %25 -40 arası yağ, %60 omega-3, %20 omega-6 içerir. Bu yağ asitleri insan sağlığı için gerekli olan yağ asitleridir. Gluten içermediğinden dolayı gluten enteropatisi ve çölyak hastası olanlarda rahatlıkla tüketebilir.
  2. Keten Tohumu: Keten tohumu da omega-3 içeriğinden zengindir. Bu nedenden dolayı keten tohumu damarları genişleterek kan dolaşımını hızlandırır. Sabah kalktıktan sonra ya da yoğurtlarınıza bir yemek kaşığı keten tohumu ilave edebilirsiniz. Keten tohumunuzu öğütülmeden alın ve kullanacağınız zaman öğütün.
  3. Karabuğday: Karabuğdayın anavatanı Asya ülkeleridir. Hipoglisemik şifalı bitki diye bilinir. Bol miktarda flavonoidler,  fitosteroller, diyet lifi ve antioksidanlar içerir. Bu besin de gluten içermez. Salatalarınıza 2 yemek kaşığı haşlanmış karabuğday ilave ettiğinizde hem yararlılığını arttırır hem de daha uzun süre tokluk hissi oluşur.
  4. Yeşil Çay: Yeşil çay dünyada en çok tüketilen içeceklerden biridir. Ve çaylar arasında en sağlıklı olanıdır. İçerdiği kateşinler ve polifenoller  sayesinde antikanser ve grip önleyici  özelliği vardır. Immün sistem üzerinde çok etkilidir. Antioksidan aktivitesinin yanı sıra metabolizmayı hızlandırıcı etkisi de vardır. Günde 3 fincan yeşil çay içmeye özen gösteriniz. Tarçın kullanırsanız tok tutmasına da yardımcı olursunuz.
  5. Yulaf: İçerdiği lifler uzun süre tok tutar, spor öncesi karbonhidrat ihtiyacınızı karşılar, sütün ya da yoğurdun içine 3 - 4 yemek kaşığı yulaf ezmesi enerjinizi uzun süre korumanıza yardımcı olur. Kolesterole yardımcıdır ve kalorisi düşük alternatif bir besindir.
  6. Yumurta: Yumurta, yiyebileceğiniz en iyi protein kaynağıdır. Vücutta %100 oranında kullanılır ve anne sütüne en yakın besindir. Bağışıklık sistemini güçlendirici a vitamini, beta karoten ve çinko içerir. Gözlerimize ve cildimize iyi gelir. sabah kahvaltılarında 2 adet yumurta tüketebilirsiniz.
  7. Kuşkonmaz: Kuşkonmaz kanın pıhtılaşmasında ve kemiklerin güçlenmesinde rol alan K vitamininden zengindir. Aynı zamanda bitkisel demir kaynağıdır. Yüksek folat içerdiğinden dolay depresyonu olumlu etkiler. K vitamininden zengin beslenme, kan sulandırıcı ilaç kullananlar için uygun değildir.
  8. Avokado: Avokado yağda çözünen A;E ve K vitaminlerinden zengindir. Avokado içerdiği omega-3 ve E vitamini sayesinde alzheimer riskine karşı da koruyucudur. Minaraller olarak magnezyum, potasyum, demir ve bakırdan zengindir. Muzdan %35 daha fazla potasyyum içerir. Avokado kilo yönetimi ve kan şekeri seviyesini içerdiği yüksek posa sayesinde dengeler. Çoğu meyveye göre az şekerli ve protein içeriği yüksek bir meyvedir. Salatalarımızda yağ yerine yarım avokado kullanabiliriz.
  9. Kinoa: Yüksek kalite protein, lizin, metionin gibi esansiyel aminosaitlerden dengeli bir besin. Bu nedenle vejateryanlerin beslenme türüne uygun.  Lif içeriğinden dolayı tahıllara göre daha fazla tok tutma özelliğine sahip. Kilo yönetimi için alternatif mükemmel bir kaynak. Bunların dışında antimikrobiyal , antiinflomatuar, kolesterol düşürücü aktiviteleri gibi  birçok fizyolojik aktiviteleriyle popüler besinler arasındadır. Gluten içermez
  10. Brokoli: Brokoli antikanser besinlerin en önemlilerinden biridir. Östrojeni baskılayarak özellikle meme, serviks ve yumurtalık kanserine karşı koruyuculuk göstermektedir. Kalsiyum ve C vitamininde zengin bir besin olduğu için yağ yakım metabolizmasında önemli olan kalsiyum emilimini sağlar. Aynı zamanda çok iyi bir folik asit kaynağıdır. Haftada 2 gün sofralarınızda yer vermelisiniz.

İlgili İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

https://nasil.bildirim.net/o491349093.js