19 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

Anne Çocuk Arasındaki Bağ Nasıl Kuvvetlenir?

Anneler bebeklerini ilk karınlarında hissettikleri andan itibaren bir kurulmaya başlarlar. Psikolojik olarak onu kucaklarına almayı, kokusunun, dokusunu hissetmeye başlarlar. Anne çocuk arasındaki bağ zamanla kurulabileceği gibi bazı anne ve bebeklerin arasındaki bağ ilk doğumun gerçekleştiği dakikalar da kurulur.

Bazı anneler doğum sonrası o psikolojiyle bebekleriyle arasında bağ kurmayı öteleyebilirler. Nasıl doğum olduğu da bu durumu etkiler.

Anne Çocuk Arasındaki Bağ Nasıl Kuvvetlenir?

Anneler unutmamalıdırlar ki, 40 hafta boyunca onu kanınızla canınızla hislerinizle duygularınızla siz büyüttünüz. Onu hissettiniz, dünyaya getirdiniz. İlk anda yaşadığınız bazı psikolojik durumlar olabilir bunlar geçicidir.

Anne-bebek arasında bir bağ oluşmasını sağlayan ve var olan bağı geliştiren özellikler

  • Anne doğum yaptıktan sonra bebeğiyle hemen buluşmalı. Bebek doğduğu an annesinin kokusunu almalı.
  • Bebeğinizi kanguruda taşıyın. Bu durum anne bebek arasındaki bağı artırmanın en kuvvetli yollarından biridir.
  • Bebeğinize anında karşılık verin. Ağladığı zaman kucağınıza alın. Onu kucağınızı almanız onu kendisini güvende olduğunu hissettirecektir.
  • Acıktığında karnını doyurun. Eğer sütünüz varsa anne sütüyle beslemek en kuvvetli bağlanma yollarının başında gelmektedir.
  • Yalnız kalmayın. Bunaldığınız başa çıkamadığınız durumlar olabilir. Bu durumlarda yanınızda birilerinin olması hem bebek hem de sizin açınızdan çok daha faydalıdır. Stresli olduğunuzu bebek hissetmemeli.
  • Bebeğinize dokunmaktan kaçınmayın. Ona dokunmanız onu güvende olduğunu hissettirecektir. Bebeğiniz huzurlu olur.

Anne Çocuk Arasındaki Bağ Nasıl Kuvvetlenir? 1

Güven Bağı Oyuncağı

Anne ve bebeğin huzurlu olması için gerekenlerden ve anneye yardımcı olabilecek bir oyuncak seçebilirsiniz. Yumuşak oyuncaklar, bebekler hamilelik döneminizde bunları yanınızda, kucağınızda, karnınızın üzerinde tutun bebeğiniz doğduğunda bebeğinizin yanına koyun ki sizin kokunuzu hissetsin.

Sakinleşmek ve uykuya dalmak için onu sarılabilir. Bu bebeğinizin kendi başına uykuya dalmasını ve uykudayken bile aranızdaki bağı hissetmesi için ona yardımcı olacaktır. Bu durumda anne de dinlenme fırsatı bulup bebeğe daha sakin yaklaşabilir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video