15 Temmuz 2024
Sağlık

Bel Bölgesindeki Yağlardan Nasıl Kurtuluruz?

Bel bölgesi; zamanla yada vücuda etki eden faktörlerden dolayı yağlanma yapabilir. Yağlanma olduğunda tedavi amaçlı kendimizin doktoru olabileceğimiz yöntemler bu yazımızda açıklanmaya çalışılmıştır.

Bel bölgesindeki yağlanmadan kurtulmanın yollarını açıklayacak olursak;

Şişkinlik Yapan Yiyeceklerden Kaçının

Soya, mısır, margarinler, bitkisel yağlar ve işlenmiş tahıllardan uzak durun. Bu tip gıdalar vücuttan atılması ve emilimi zor olmasından dolayı yağlanmaya ortam hazırlayabilmektedir.

Toksin İçerek İçeceklerden Uzak Durun

Şeker, yapay tatlandırıcı ve glikoz gibi maddeler hazır içeceklerde fazlaca bulunmaktadır. Bunlar da bel bölgesinde ki yağlanmaya sebep olur.

Beslenmeniz doğal olmalıdır

Organik ürün her zaman bulamasanız dahi, genel olarak tarım ilacını az kullanan yerlerden alışveriş yapamaya özen gösterin. Şeftali, çilek, kereviz, elma, salatalık, marul, yaban mersini, ıspanak, patates ve fasulye daha az tarım ürünü kullanılan gıdalardır. Tahıllar genel olarak tüketilmesi gerekiyor olsa dahi fazlası bel bölgesinde yağlanma yapabilir. Bu nedenle günlük tahıl tüketimi 1 ile 2 porsiyon civarında olmalıdır. Fazlası zararlı olabilir.

Süt ürünlerine dikkat edilmeli

İnek sütü bilindiğinin aksine bazı durumlarda hazımsızlık, şişkinlik ve kabızlık yapabilir. İnsanlar genelde bunu çok fark etmezler. Bunun alternatifi olarak ev yapımı olarak Hindistan sütünü önerebiliriz. Bu günlük süt ihtiyacını karşılayacağı gibi, bel bölgenizde hissedilir derecede incelme yapacaktır.

Bel Bölgesindeki Yağlardan Nasıl Kurtuluruz? 2

Su tüketmek çok önemli

Suyu yeterince tüketmek, vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi sağlayacağından, bel bölgesinde de incelme sağlayacak ve yağ oluşumunu da önleyecektir.

Karın bölgesinde sıkılaştırma yapılmalı

Plank tekniği ile göbek ve bel bölgesinde sıkılaştırma etkili olabilmektedir. Yere doğru uzandıktan sonra dirseklerinizin ve ayak parmaklarınızın üzerine, vücudunuzun yere paralel bir hal almasını sağlayın. Ardından vücudunuzu topuklarınızla düz bir şekilde tutmaya çalışın.Yapılması gereken bu kadardır.

Yedikleriniz nelerden besleniyor

Yaşadığımız şartlara bakacak olursak doğal besin yada doğallık çok bulunmamaktadır. Yediklerimiz arasında bulunan et; kuzu eti, dana eti gibi gıdalarda kesilen hayvanın beslenme şekli çok önemlidir. Bitkilerle beslenen havyaların etleri insan için tercih edilmesi gereken besinlerdir. Sebze ile beslenen hayvanlarda, yararlı yağlar ve vücuttaki zararlı yağları yok eden omega 3 bulunmaktadır. Dana eti yerine kuzu eti, tavuk eti yerine de hindi eti bu tip durumlarda tercih edilebilecekler arasındadır.

Bel Bölgesindeki Yağlardan Nasıl Kurtuluruz? 1

Stres hayatınızda olmamalı

Stresin, hastalıklarda önemli bir etken olduğunu bilmeyenimiz yoktur. Psikolog yada yogo teknikleri ile stresten uzak kalmak, bel bölgesinde ki yağ oluşumunu da önlemeye yardımcı olacaktır. Eleştirilere kulak asmadan, çoğu zaman “hayır” kelimesini yerinde kullanarak da strese bağlı bel yağlanmasından uzak kalınabilir. Böylece hayat kalitenizin de artacağını görebilirsiniz.

Sonuç olarak yukarıda saydıklarımız dışında kişi, kendi çabası ve tecrübelerinden de esinlenerek bel bölgesinde yağlardan kurtulma yollarını çoğaltabilir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video