25 Temmuz 2024
Yeme İçme

Çilek Reçeli Tarifi, Çilek Reçeli Malzemeleri, Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Kahvaltıda çilek yoksa keyfi kaçanlardan mısınız? O pırıl pırıl görünümü, mis gibi meyve kokusu, iştah açan lezzetiyle tatlı mı tatlı reçeller hem tatlı yeme isteğinizi giderir, hem de görüntü ve tatlarıyla mutluluk verirler. Pek çok meyve hatta sebzenin reçeli olduğunu biliyoruz ama içlerinde en çok sevileni kuşkusuz çilek reçeli. Mis gibi kokusu, yoğun rayihası, yedikçe yeme isteği uyandıran nefaseti ile ev yapımı çilek reçeli sofraları şenlendirir. Ünlü markaların çilek reçelleri de vardır ama ev yapımı çilek reçelinin tadı gerçekten de bir başka değil mi sizce de? Eğer bahar mevsimindeyseniz ve tezgahlarda mis kokulu çilekler boy gösteriyorsa birkaç kavanoz çilek reçeli yapma şansınız da var demektir. Şimdi vereceğimiz çilek reçeli tarifi ile harika bir reçel yapabilirsiniz. Haydi başlayalım o halde…

Çilek Reçeli Tarifi Çilek Reçeli Malzemeleri Çilek Reçeli Nasıl Yapılır 1

Çilek Reçeli Malzemeleri

Çilek reçeli için gerekli malzemeler elinizin altında bulunan malzemelerdir. Çok uğraştırmaz, ulaşılması ve hazırlanması pratiktir. 1 kilogram taze mevsim çileği, 4 su bardağı toz şeker ve 2 yemek kaşığı limon suyu ya da 1 çay kaşığı limon tuzu yeterli.

Çilek Reçeli Nasıl Yapılır?

Gelelim çilek reçeli tarifine…

 1. Çilekleri iyice yıkadıktan sonra yaprak ve saplarını kopartın. Bir tencereye alarak üzerine toz şekeri dökün ve tencerenin kapağını kapatarak 1 gece bekletin.
 2. Çilekler bu süre sonunda suyunu salacaktır. Tencereye hiç su ilave etmeden çilekleri kaynayana kadar pişirin.
 3. Kaynamaya başlayan çileklerin altını kısın ve ara sıra alttan üste doğru karıştırın.
 4. Yaklaşık yarım saat boyunca reçelinizi bu şekilde ocakta tutun. Üzerinde biriken köpüğü delikli bir kepçeyle almayı unutmayın.
 5. Reçeli ocaktan almadan 2-3 dakika evvel limon suyunu yahut limon tuzunu ilave edin ve dikkatlice karıştırarak ocağın altını kapatın.
 6. Kaynar suyla dezenfekte ettiğiniz kavanozlara reçelinizi doldurun. Kavanoz kapaklarını kapatmak için reçelin soğumasını bekleyin.
 7. Soğuyan reçelleri buzdolabında muhafaza edin.

Çilek Reçeli Tarifi Çilek Reçeli Malzemeleri Çilek Reçeli Nasıl Yapılır 2

Çilek Reçeli Püf Noktaları

 • Reçelinizi güzel olması için çilek seçiminiz çok önemli. Kokulu ve küçük çilekleri tercih edin.
 • Reçeli kaynatmadan evvel çilekleri toz şekerle bir tencerede bir gece boyunca bekletmek, çileklerin suyunu bırakmasını sağlayacaktır.
 • Çilek reçelini kaynatırken kendi suyuyla pişirin, fazladan su eklemeyin. Bu, reçelinizin daha özlü olmasını sağlayacaktır.
 • Reçeli kaynatırken üstte biriken köpükleri delikli bir kepçeyle alın.
 • Reçelinizi kaynatırken tencereye 1 tatlı kaşığı tereyağı da ilave ederseniz reçelinizin daha parlak olmasını sağlamış olursunuz.
 • Çilek reçelinizi kaynatırken tencerenin kapağını kapatmayın ki reçel kararmasın.
 • Eğer reçeli çelik tencerede kaynattıysanız ocağın altını kapattıktan sonra başka bir tencereye yahut kaba alın ki pişme işlemi devam etmesin.
 • Reçelin şekerlenmemesi için kaynama aşamasında mutlaka limon tuzu kullanın.
 • Eğer reçeli uzun süre kullanmayacaksanız kaynadıktan 10 dakika sonra kavanozlara doldurun ve ağızlarını sımsıkı kapatıp ters çevirin. Bu şekilde reçelin uzun süre küflenmeden dayanmasını sağlamış olursunuz. Ama reçelinizi hemen tüketecekseniz kavanoz kapaklarını kapatmak için reçelin iyice soğumasını bekleyin, aksi takdirde reçeliniz küflenecektir.
 • Reçel kaynarken ara sıra ve nazik hareketlerle karıştırın. Sürekli ve hoyrat bir karıştırma çileklerin ezilmesine sebep olacaktır.
 • Reçelin koyu kıvamlı olması önemlidir. Koyu kıvamlı reçel daha uzu süre dayanır.
 • Kullandığınız şeker miktarı meyveden daha fazla olmamalıdır, aksi tekdirde reçeliniz şekerlenir.
 • Reçelinizi 21 derecenin üzerinde sıcaklığa sahip ortamlarda muhafaza etmeyin.

Çilek Reçeli Pişirme Önerisi

Reçelde farklı tatlar seviyorsanız kaynarken içine çubuk tarçın da atabilirsiniz. Çilek reçeli Oktay Usta tarafından da gayet güzel anlatılmıştır. Bu tariflerden de faydalanabilirsiniz.

Çilek Reçeli Servis Önerisi

Çilek reçeli daha çok kahvaltı sofralarının hatırı sayılır bir üyesidir. Çilek reçelini kızarmış ekmek, bişi (pişi), simit gibi hamur işleriyle servis edebilirsiniz. Tereyağı, kaymak, labne peynir gibi süt ürünleri ile de çok yakışan çilek reçelini, kızarmış sıcacık ekmeğin üzerine sürdüğünüz tereyağının üzerinde düşünsenize…

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video