24 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?

Doğum yaklaştıkça anne adaylarının heyecanı ve korkusu da bir o kadar artmaktadır. Daha önce normal doğum yaparak anne olanlar mevcut tecrübeleri ile her ne kadar ikinci ve sonraki doğumlarında rahat olsa da yeni anne adayları için doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler nelerdir ve doğumun başladığı nasıl anlaşılır diye bir merak içerisindedirler.

Aslında doğum çok korkulacak bir konu değildir. Öyle ki, doğum sancılarını neredeyse hiç hissetmeden doğum yapan kişiler mevcuttur. Etrafımıza baktığımızda bütün anneler bu süreci geçirmiştir ve geçirmeye devam edecektir. Korkulmaması gereken bir konuda geç kalma korkusudur.

Doğumlar öyle şıp diye olacak şeyler değildir. Siz anlamadan veya anlamakta geç kalarak hastaneye gitmeden doğumun başlaması söz konusu değildir. Doğumun başlayacağına dair açık belirtileri mutlaka göreceksiniz.  Aşağıda açıklayacağımız doğum belirtileri nelerdir ne zaman başlar sorunun cevabını okuduğunuzda sizde bir rahat nefes alacaksınız.

Eğer bu yazıyı doğumunuza 3 aydan fazla kalan bir süre içerisinde ve ağrılar olduğu için araştırıp okuyorsanız yine sakin olun. Büyük ihtimal yalancı doğum sancıları çekiyorsunuz. Hamileliğin son aylarında anne adayı karnının sertleştiğini ve ağrı olduğunu fark eder.

Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır? 1

Bu ağrılar düzensiz ve ne zaman olacağını anlayamayacağınız türden ağrılardır ve yalancı doğum sancıları olarak bilinirler. Bu sancılar doğumun başladığını göstermez. Doğumun başlayacağını gösteren gerçek doğum sancıları 5 dakika da bir olacaktır ve bu sancıların ne zaman olacağını tahmin edebileceksiniz. Şimdi doğumun yaklaştığı nasıl anlaşılır, belirtileri nelerdir sorularını cevaplayalım.

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğumun yaklaştığını gösteren 3 adet en önemli belirti mevcuttur. Bu belirtilerden ilki ağrılardır. Yalancı doğum sancılarından farklı olarak bu ağrılar 10 dakikada 3 kez veya 5 dakika da bir kez görülür. Bir düzen halinde gerçekleşen bu ağrılar yalancı ağrılara oranla daha serttir ve size doğumun başladığını hissettirecektir. Bu ağrılar ne yaparsanız yapın hafiflemez ve rahimde yumuşama ve açılmaya neden olur.

Doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler arasında ikinci olarak nişan gelmesi yer almaktadır. Nişan gelmesi rahim ağzında, rahmi ve bebeği enfeksiyonlardan korumak için olan ve rahmi kapatan sümüksü yapının, sancılar ile genişleyen rahimden düşmesidir.

Doğum Belirtileri Nelerdir?

Anne adayı bunu akıntı şeklinde fark eder. Bu sümüksü tıkaç hafif pembemsi renkte ve hafif kanla bulaşmış bir yapıdadır. Nişan gelmesi gerçekleştiğinde doğum yaklaşmıştır ve bugün yarın gerçekleşecek demektir.

Bir diğer belirtimiz ise suyun gelmesidir. Kasılmaların etkisi ile bebeği koruyan su kesesi yırtılır ve amniyon suyu rahimden dışarı çıkar. Doğum belirtileri nelerdir ne zaman başlar sorusunun cevapları arasında yer alan amniyon suyu açık sarı veya ıhlamur gibi olup su gibi akışkandır.

Ayrıca kendine has bir kokusu vardır. Bazen su kesesi az yırtılmışsa amniyon suyu sızıntı şekilde gelebilir. Anne adayı bunu idrar kaçırma olarak değerlendirebilir fakat, amniyon suyunun özellikleri bilinirse bunun idrar olmadığı tespit edilebilir.

Amniyon suyu geldiğinde bebek ve anne rahmi artık mikroplara karşı savunmasızdır. Bu nedenle amniyon suyunun geldiğinden şüphe edildiğinde doktora gitmek gereklidir.

Doğum Belirtileri Nelerdir? 1

Burada belirtilen doğumun yaklaştığını gösteren belirtiler ile birlikte bebeğin karnınızın alt kısmına yer değiştirmesi ile birlikte gelen rahatlama, rahim ağzında incelme ve rahim ağzında genişleme belirtileri de görülmektedir.

Bahsettiğimiz belirtilerin hepsi tüm anne adaylarında görülmeyebileceği gibi sırası da değişiklik göstermektedir. Belirtilerin başlaması ile birlikte doktorunuza bilgi vermeniz durumunda, doktorunuza müracaat etmeniz ve doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmeniz önerilir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video