19 Temmuz 2024
Genel

Güve Çeşitleri Nelerdir, Güve Nasıl Yok Edilir?

Giysilerimiz gardropta her zaman güvende midir sizce? Rutubet ve güve tehdidi kıyafetlerimizi daha ihtimamla muhafaza etmemizi sağlıyor. En çok korkulan şey ise güveler. Kanatlı küçük bir böcek türü olan güveler sadece gardropların değil kiler ve mutfakların da korkulu rüyası. Latince ismi Lepidoptera olan güve, çoğu kez kelebeklerle de karıştırılır. Mutfaklarda pirinç ve bulgurlara da dadanan güveler ısırmaz ve fiziksel zarar vermezler. Fakat yine de onlardan kurtulmak şarttır. Her bir güve yavrusu güve ordusunun gitgide çoğalmasına neden olan bir tehdittir. İşte güve neden olur ve güve nasıl yok edilir sorularının yanıtı…

Güve Çeşitleri Nelerdir Güve Nasıl Yok Edilir 1

Güve Çeşitleri

Sıcak havayı oldukça seven güvelerin yüzlerce çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Güveler beslenme kaynaklarına göre değişkenlik gösterir. Bitkisel gıdalarla beslenen çeşitleri olduğu gibi, hayvansal besinlerle beslenen çeşitleri de vardır. Çeşitlerini tahıl güvesi, halı güvesi, elbise güvesi, zeytin güvesi, deri güvesi, odun güvesi olarak sıralayabiliriz. Her bir  çeşidin zarar verme şekli ve kapasitesi farklıdır. Elbise güvesi dolaplardaki kıyafetler için tehdit oluştururken, tahıl güvesi mutfak için zararlıdır. Güvelerden kurtulmak için mutlaka ilaçlama yaptırmalısınız.

Güve Neden Olur?

Eğer açıkta bıraktığınız nohut, bulgur, un ve bakliyat çeşitleri varsa güvelerin beslenmeleri için de uygun ortam sağlanmış demektir. Çünkü sinek benzeri haşereler buralara yumurtalarını bırakır ve bu da güvenin oluşumuna sebep olur. Eğer evde güvenin kelebeği oluşmaya başladıysa bunun önüne geçmek epey zordur. Güveler özellikle mutfak dolaplarına, çekmecelere, gardroplara yerleşerek yumurtalarını bırakırlar. İşin kötü tarafı da tüm evi çok kısa sürede istila etmeleridir. Bunu zaten etrafta uçuşan güvelerden anlamak mümkündür. Bu uçuşanlar yetişkin güvelerdir.  Güve Çeşitleri Nelerdir Güve Nasıl Yok Edilir 2

Güve Nasıl Yok Edilir?

 • İstilası çok kısa bir sürede gerçekleşir. Evinizi güveler sardıysa profesyonel haşere ilaçlama firmalarına başvurabilirsiniz.
 • İlaç denemeden önce daha evsel çözümlerle güvelerden kurtulabilirsiniz.
 • Mutfak ve kilerinizdeki tüm tahıl ve bakliyatı ağzı açık torbalarda değil cam kavanozlarda saklamalısınız.
 • Kelebeği defne yaprağı kokusunu hiç sevmez. Mutfağınızda kıyı köşe, çekmece ve dolaplara koyacağınız defne yaprakları onları kaçıracaktır.
 • Çay ve kahve kavanozlarınıza ise bir iki adet küp şeker koyarak oluşumunu engelleyebilirsiniz. Çünkü güveler rutubeti sever, küp şeker ise nemi çekerek oluşumunu engeller.
 • Dolaplarınızın içini sirkeli suyla silin.

Gelmemesi İçin Ne Yapmalı?

 • Bu böceklerin evinize gelmesini istemiyorsanız dolaplarınızın içine çay ağacı yağı sürebilirsiniz. Etkili olacaktır.
 • Böcek Koku keselerine de yanaşamaz. Aktardan satın alacağınız kekik, nane, lavanta gibi keskin kokulu baharatlarla hazırlayacağınız koku keseleri sayesinde böcek kovucu hazırlayabilirsiniz.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video