24 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Yoksa hayatınıza yeni birimi katılıyor? Bu ne heyecan böyle? Acaba 9 ay karnınızda taşıyacağınız, sonra minik elleri ile parmağınızı saracak olan, gecelerce sizi uyutmayacak ama her ağladığında koşarak yanına gideceğiniz bebeğinizin ilk sinyallerimi veriliyor.

Konumuz hamilelik. Evet. Bir çok bayanın sabırsızlıkla beklediği, bir çoğunun bu süreçte türlü türlü sıkıntılar çektiği, bazen isteyerek ve bazen de istemeden gerçekleşen hamilelik.

Özellikle ilk defa hamile olanlar veya hamileliği planlayanların bilmek istediği ilk hamilelik nasıl anlaşılır, erken hamilelik nasıl anlaşılır ve hamileliği anlama yöntemleri hakkında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Öncelikle bilmek gerekir ki en etkin doğum kontrol yöntemlerinde bile hamile olma ihtimali vardır. Çünkü bir tek spermin bile yumurtayla buluşması hamilelik için yeterlidir. Bu nedenle hamilelik belirtilerini hissettiğinizde, gerekli testleri yapmalı ve doktorunuza müracaat etmelisiniz.

30’lu yaşlarda cinsel olarak aktif bir bayanın hamile kalma olasılığının %20 olduğu düşünüldüğünde, hamilelik nasıl anlaşılır en erken diye düşünüyorsanız şu 5 belirtiye dikkat etmelisiniz.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

  1. Öncelikle bir çok kadında 28 gün olan adet görme süresini takip etmelisiniz. Eğer son adet gününüzün üzerinden bir aydan fazla süre geçtiği halde gebelik testi yaptırmanızda fayda vardır. Adet dönemi gecikmeleri bazen farklı sebeplerden de kaynaklansa da bunu ihmal etmemelisiniz.
  2. Hamileliğin ilk evresinde adet kramplarına benzer ağrılar olabilir. Adet döneminizin başladığını düşündüren bu ağrılardan sonra eğer adet görmezseniz yine gerekli testleri yaptırmalısınız. Uzmanlara göre ilişkiden sonra hamilelik hormonlarının idrarda belirmesi 7-10 gün arasında olmaktadır. Eğer testiniz pozitif çıkarsa her 48 ile 72 saatteki şeritlerin iki kat koyulaştığını fark edebilirsiniz.
  3. Erken hamilelik nasıl anlaşılır sorusuna cevap belirtilerden birisi de göğüslerde acı ve karıncalanma hissidir. Vücudumuz bebeğin gelişimini sağlamak için değişiklikler yaşar ve buna bağlı olarak kan akışı nedeniyle göğüsler hassaslaşabilir ve daha da büyüyebilir.
  4. Ayrıca mide bulantısı, yemeklerden tiksinme, bitkinlik ve sık sık tuvalete ihtiyacı da belirtiler arasındadır.

Hamilelik Nasıl Anlaşılır? 1

Evde Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Evde gebelik nasıl anlaşılır diye araştıranlar için en güvenilir yöntem hamilelik testleridir. Bu testler hem evde gerektiğinde gizlilik içerisinde yapılıyor olması hem de %99 oranında doğruluk derecesi ile hamilelik şüphesi duyanların ilk başvurabileceği yöntemdir.

Aldığınız testi paketinden çıkardıktan sonra kullanım klavuzuna göre idrarınızı bir kaba yaparak, test cihazının ucuna idrarınızı damlatın ve önerilen süre kadar bekletin. Tüm olay bu. Yalnız adet döneminin çok başında yapılan negatif sonuç verebilmektedir.

Son olarak 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır diye merak edenler için birkaç belirtiyi paylaşıyoruz. Hamileliğin ilk haftasında bulantı ve kusma görülmektedir.  Özellikle sabahları daha çok görülen bulantılar günün ilerleyen saatlerinde azalarak kaybolur.

Evde Hamilelik Nasıl Anlaşılır

Gebeliğin oluşması ile beraber vajinal akıntılarda artış gözlemlenir. Eğer adet döngüsü hamile kaldığınız haftaya denk geldiyse ve adet görülmediyse buda ilk hafta belirtileri arasındadır.

Yukarıda yazılan belirtileri tespit ettiyseniz doktorunuz giderek gerekli kontrolleri yaptırmanız, hamilelik döneminiz için veya hamile değilseniz de kendi sağlığınız için mutlaka gereklidir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video