23 Temmuz 2024
Ekonomi

İşsizlik Maaşı Nedir, Nasıl Başvurulur, Kimler Alabilir?

Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre sigortalı olarak çalışan herkesin işsizlik maaşından faydalanabileceği açıklandı. Peki 2018 işsizlik maaşı ne kadar? İşsizlik maaşı hesaplama nasıl yapılıyor, işsizlik maaşı şartları neler, işsizlik maaşı nasıl hesaplanır gelin bir göz atalım.

İşsizlik Maaşı Nedir Nasıl Başvurulur Kimler Alabilir 1

İşsizlik Maaşını Kimler Alabilir?

İşsizlik maaşı başvurusu yapabilmek için kişinin en son çalıştığı iş yerinde 120 gün aralıksız çalışmış olması ve sigorta primlerinin ödenmiş olması gerekir. İşten atılan ve önceki 120 gün kesintisiz olarak sigorta primleri yatan kişilerin, işsiz kalmadan evvelki çalışma süreleri düşünüldüğünde 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta primi ödenmiş olması gerekir. Sigorta primi en az 600 gün ödenen kişiye 6 ay, 900 gün prim ödemesi olan kişiye 8 ay, 1080 gün prim ödemesi olan kişiye de 10 ay işsizlik maaşı bağlanır.

 1. Bir personelin işsizlik maaşından faydalanabilmesi için kendi isteği ve kabahati dışında işsiz kalması,
 2. Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek devamlı çalışmış olması,
 3. Son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olması,
 4. Hizmet akdinin feshedilmesinden sonraki 30 gün içinde bir İŞKUR ofisine ya bizzat ya da e-posta yoluyla başvurması gerekmektedir. Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde işsizlik sigortası için başvurmak gerekir.

İşsizlik Maaşı Nedir Nasıl Başvurulur Kimler Alabilir 2

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir? 

 • İşsizlik maaşı alabilmek için, kişinin işten çıkış belgesi verildikten sonra 30 gün içinde 81 ildeki İŞKUR’a başvurması gerekir.
 • Burada dikkat edilmesi gereken husus işten çıktıktan sonra 30 günden fazla geçmemiş olması gerekir.  Ancak bu şekilde hak edilen para eksiksiz olarak alınır.
 • 30 gün geçirilirse alınacak para da düşecektir. İşsizlik maaşı alan bir kişi, devlet destekli sağlık hizmetlerinden de bedelsiz olarak faydalanabilir.
 • Vatandaşım İŞKUR resmi sayfasından resmi olarak başvuru yapması gerekmektedir. Bunu haricinde e-Devlet üzerinden de başvuru kabul edilmektedir.

İşsizlik Maaşı Nedir Nasıl Başvurulur Kimler Alabilir 3

2018 İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

2018 yılında asgari ücret artışı ile işsizlik maaşları da arttı. En düşük işsizlik maaşı 805 TL iken, en yüksek miktar ise 1623 TL olarak belirlendi. İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişinin son 4 aydaki brüt kazancının %40’ı olarak hesaplanmaktadır. Kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun, işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının %80’ini geçemiyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İnternet ortamında konu ile alakalı otomatik hesaplayıcılardan faydalanabilirsiniz. Son 3 yıldaki prim günü ve son dört ay alınan brüt maaş kutucukları doldurularak işsizlik maaşı hesaplanabilir. İşkur işsizlik maaşı sorgulama sayfalarından yaklaşık bir bilgi alabilirsiniz.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video