Nasıl.com Blog Evcil Hayvanlar Japon Balığı Bakımı Nasıl Yapılır?
Evcil Hayvanlar video

Japon Balığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Japon Balığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Akvaryumda balık besleyenlerin en çok tercih ettiği türlerden birisi olan Japon balığı kendine has karakteristik özellikleri ile son derece göz alıcı bir akvaryum canlısıdır. Sazangiller familyasına dahildir ve soğuk suda yaşamaya uygun bir metabolizmaları vardır.  Japon balığı ömrü ne kadardır, yelpaze kuyruklu japon balığı özellikleri nelerdir, bu balık türü ne kadar yaşar ve daha pek çok merak edilen için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Japon Balığı

Japon Balığı Türleri

  • Tül kuyruk/peçeli kuyruk
  • Tül kuyruk Aslanbaş
  • Yelpaze kuyruklu
  • Teleskop balığı
  • Shubunkin
  • Siyah/Kırmızı Oranda
  • Beyaz Ranchu
  • Ryukin

Özellikleri

Başka ülkelerde Gold Fish (Altın balık) olarak adlandırılır. Ortaya çıkış tarihi İ.S 2. yüzyıla kadar gider ve en eski akvaryum balığı türlerindendir. Erkek Japon balıklarının kuyrukları dişilerinkine göre daha uzundur. Dişi Japon balıklarının ise gövde kısımları daha uzundur ve karın bölgeleri daha şişkincedir. Japon balığının yaşadığı suyun sıcaklığı 18 ilâ 24 derece arasında olmalıdır. Midesi olmayan Japon balığının doyma hissi de yoktur. Bu yüzden yemlerinin kontrollü şekilde verilmesi gerekir. Kendi türleriyle gayet iyi anlaşan Japon balıkları kendilerinden küçük ya da büyük Japon balıklarıyla geçinemezler. Hatta küçük balıkları öldürerek yedikleri de bilinir.

Nasıl Beslenir?

Fanuslarda da beslense de 40 ilâ 70 litre su kapasitesi olan akvaryumlarda beslenmelidir. Japon balıklarının mideleri olmadığı için doyma hisleri de yoktur. Bu yüzden fazla yem verilmemelidir.  Aksi takdirde ömürleri uzun olmaz.

Hastalıkları

Japon balıklarında sık rastlanılan hastalıklar mantar hastalığı, patlak göz hastalığı, siyah leke ve kuyruk çürümesi ve beyaz benek hastalığıdır.

Japon Balığı

Ne Kadar Yaşar?

Japon balıkları ev akvaryumunda iyi bir bakımla 3 ilâ 7 yıl yaşarlar. Daha profesyonel ve deneyimli akvaristler balıklarını daha uzun yaşatabilirler. Bilinen en uzun ömürlü olanı 44 yıl yaşamıştır. Şu an yaşayan en yaşlısı ise 38 yaşındadır.

Japon Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalı?

Bu balığı beslemek isteyenler balık başına en az 10 litre su alacak bir tank edinmelidirler. Japon balıkları kum içindeki yemi yiyerek kumu tükürürler.  Bu yüzden ince tanecikli kum seçmek gerekir. Bir filtre kullanmak ve filtreyi 7/24 çalıştırmak da su kalitesini olumlu yönde etkileyecektir. Akvaryum içinde bitki kullanılacaksa kalın yapraklı bitkiler kullanılmalıdır.

Japon balığı yumurtası almak için balığın 2 ya da 3 yaşına gelmesi gerekir.  Japon balığı fiyatları türüne gör değişiklik gösterir. Bu balıklar 30 TL ile 300 TL arasında değişen fiyatlara sahiptir.

Exit mobile version