Kısa Film Nedir, Nasıl Çekilir


Kısa filmler belki de ileride sinema sektöründe geleceğiniz çok prestijli bir noktanın ilk adımı olarak tanımlanabilir.

Ortalama olarak 10 dakika gibi sürelerle çekilen ama içerik olarak fazlasıyla anlam taşıyan bu filmler, özellikle Avrupa’da yoğun ilgi görüyor.

Öncelikle bir kısa film çekmek için bir senaryo fikriniz ve bu fikri hayata geçirecek bir ekiple beraber çeşitli ekipmanlara ihtiyacınız olacak.

Çekeceğiniz kısa filmin ana fikrini oluşturmak evresi sizi pek zorlamasa da, gerekli donanım ve beraberinde bu ekipmanları kullanacak ekibi bulmak noktasında bir miktar bütçeye ihtiyacınız olacak.

Ülkemizde maalesef yapımcı ve sponsor bulmak kısa film sektöründe çok kolay bir durum değil ve genellikle bütçe, proje sahibi tarafından karşılanıyor.

Bu aşamadan sonra çekimlere geçmeden önce filminiz için bir oyuncu kadrosu oluşturmanız gerekiyor.

Kısa filmciler genellikle ya yakın çevrelerinden yetenekli gördükleri tanıdıklarını ya da tiyatro bölümünde okuyan öğrencileri bu tür projelerde değerlendirme yoluna gidiyor.

Oyuncu ekibinin de hazırlanması ile beraber filminizin seyrine uygun iç, dış mekan seçenekleri belirleniyor.

Burada önemle belirtmek gerekir ki; dış mekan çekimlerinde kullanmak istediğiniz sokak, cadde, park gibi halka açık yerler için daha öncede çekimlerin gerçekleşeceği ilde valiliğe bir başvuru dilekçesi sunmanız ve bu talebinizin kabul görmesi gerekiyor.

Sonrasında ise "motor" diyorsunuz ve filminizin sahnelerini bir bir hayata geçiriyorsunuz.

Son aşama ve belki de en zorlu kısım ise kurgu ve montaj aşaması.

Çekimlerden elde ettiğiniz farklı açı, değişik ışık denemelerini bir araya getirerek filminizi tamamlıyorsunuz.

Size önerim; hayallerinizin peşinden gitmekten vazgeçmeden, bu deneyimin tadını ilk aşamadan son aşamaya kadar çıkarmanız yönünde olacak.

Sonrasında ise çeşitli kısa film festivallerine filminizi mutlaka göndermelisiniz.

Belki çok tanınan, prestijli bir sinemacı olamasanız da emin olun çektiğiniz film sizin için hep unutulmayan hatıralar arasında ilk sıralarda yer alacak.

CEVAP VER