13 Temmuz 2024
Yaşam

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar?

Ofislerimizde ya da genellikle evlerimizde kullandığımız koltukların lekelerini çıkarmak son derece zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkar. Çok kullanması sebebiyle en çok kirlenen eşyalar genellikle koltuklar olmaktadır. Hanımların koltuklarını seçerken çok titiz davrandıkları bilinmektedir. Beğenilerek alınan koltuklar zamanla kirlenmeye başlarlar. Ancak hanımlar koltukların kirlenmemesi için bazı örtüler kullanmaktadır. Örtülerin bile bazen yarar sağlamadı ve koltukların kirlendiği bilinmektedir.

Koltuk lekesi nasıl çıkar diye soruyorsanız sizlere detaylı olarak cevap vereceğiz. Sanıldığı kadar zor olmayan bir süreçtir. Telaşlı bir şekilde işlemlere atılmamanızı öneririz. Koltuklarınızı eski haline getirmek için dediğimiz aşamaları gerçekleştirmeniz yeterli olacaktır.

Koltuk lekelerinde en fazla karşılaştığınız lekeler genellikle tükenmez kalem lekeleri olmaktadır. Tükenmez kalem lekesini koltuğunuzdan çıkarmak için saç spreyi kullanmanızı öneririz. Küçük bir parça pamuk alıp, saç spreyini pamuk üzerine sıkınız. Daha sonra tükenmez kalem lekeli kısmı pamuk yardımı ile temizleyebilirsiniz. Kısa sürede koltuğunuz eski haline gelecektir.

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar? 3Mürekkep lekesi koltuğunuza bulaştıysa çok basit bir şekilde, küçük bir pamuğun üzerine saç spreyi sıkınız. Lekenin üzerine pamuğu bastırıp, yavaş bir şekilde siliniz. Koltuğunuzdaki leke hızlı bir şekilde çıkacaktır.

Genellikle hanımların leke çıkarıcı olarak kullandığı iki ürün bulunmaktadır. Bunlar bulaşık deterjanı ile çamaşır suyu olarak karşımıza çıkar. Çamaşır suyunu kullanırken çok dikkatli olmak gerekmektedir. Yoksa koltuğunuza zarar vermiş olur, lekeli halinden daha kötü bir duruma sokarsınız.

Halılarda genel olarak kullanılan, ancak koltuklarda da rahat bir şekilde kullanacağınız çiğ lahana ile lekelerinizi hızlı bir şekilde çıkarabilirsiniz. Çiğ lahanayı hızlı bir şekilde lekenin üzerine koyup, bastırmanız gerekmektedir. Çiğ lahanayı bir bez gibi kullanarak leke üzerinden silme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar?

Bir diğer koltuk lekesi çıkarma işlemi için limon kolonyası kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken lekenin üzerine birkaç damla limon kolonyasından damlatmanız gerektiğidir. Daha sonra bir bez yardımı ile (isterseniz bezin üzerine de limon kolonyası damlatabilirsiniz.) silme işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Koltuklarınız üzerinden hangi maddeyi kullanırsanız kullanın, koltuklarınızı her zaman yumuşak ve lifli bir bezle silmeniz gerekmektedir. Koltuklarınızın tüylü bir kumaş tarafından yapıldıysa dikkat etmeniz gereken husus vardır. Bu husus koltuklarınız silme aşamasında, kumaşın yönüne doğru silmeniz gerektiğidir. Aksi taktirde çok çirkin bir görüntü olabilir.

Koltuklarınızda bir başka temizlik işlemi için Arap sabunu kullanabilirsiniz. Bir kovanın içine sıcak su koyunuz, daha sonra Arap sabunu ile karıştırınız. Bu karışım sayesinde koltuğunuz bir kere silmeniz yeterli olacaktır. Silme işleminizi bittikten sonra çamaşır yumuşatıcısı ve soğuk su ile koltuğu yeniden siliniz.

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar? 2

En son işlemleri bitirdikten sonra koltuğun lekeli olan kısmını kurumaya bırakmanız gerekmektedir. Koltuk üzerinde kalan fazla suyu ise, elektrik süpürgesi ya da başka bir ev aletiniz ile çekmeniz işleminizin daha kısa sürmesini sağlayacaktır.

Lekelerin daha etkili bir şekilde çıkarılmasını istiyorsanız. Karışımlarınızın içine sirke ve amonyak katabilirsiniz. Ancak çok az şekilde atmanız yeterli olacaktır.

Marketler tarafından satılan ürünler arasında yer alan deterjanlar ile koltuklarınızı hızlı bir şekilde temizleyebilirsiniz. Yalnız bu tür ürünleri satın alırken ağartıcı özelliği olup olmadığına bakmanız gerekmektedir. Ürünlerin arka tarafında yer alan kullanım talimatlarını dikkatlice okumanız yeterli olacaktır.

Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar? 4Koltuk leke çıkarıcı olarak satılan aletler bulunmaktadır. O cihazlardan bir adet alabilir ve koltuklarınızı temizleyebilirsiniz.

Koltuğunuzun da kumaşına son derece dikkat etmeniz gerekmektedir. Kumaşının deri olması üzerine ağır kimyasal maddeler kullanmamanız gerekmektedir. Çok yumuşak bezler ile silme işlemlerinizi gerçekleştirmelisiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video