Meme Kanserinin Yayılmaması İçin Alınması Gereken Önlemler

Erken teşhis yapılan hastalarda tedavi sürecinin daha kolay olması, duyduğumuz yargılar arasındadır.

Bunun yanı sıra yapılan araştırmalarda zamanında tanı konulup müdahale edilen meme kanseri hastalarında kanser hücresinin yayılması önleniyor ve başka organlara atmasının önüne geçilmiş oluyor.

Meme kanseri tedavisinde olan hastalarda şiddetli baş ağrıları yaşayıp yaşamamaları, nöbet haline girip girmemeleri gibi önemli bulgular gözlenmelidir.

Meme kanseri diğer kanser türüne göre beyne en çabuk ulaşan kanser türüdür ve bu kanser hücresi beyne ulaştıktan sonra çeşitli engellemeler ile beynin var olan fonksiyonlarının bozulmasına yol açacaktır.

Devamlı baş ağrısı yaşayan, bayılma nöbetlerine giren, felç hissi gibi kuvvetsiz olduğunu dile getiren ve dengesini kontrol edemediğini söyleyen meme kanseri hastalarının bu bulgularına kulak verilmeli ve en kısa zamanda doktora danışılmalıdır.

Böyle bir durumda erken teşhis yapılması kanserin beyne atmasını önleyecektir.

Bel, boyun ya da sırt bölgesi gibi omurga kaynaklı ağrılarının gece artması ise meme kanserinin omurga kısmına atmış olabileceğinin belirtisi olabilir.

Bunun da önüne geçmek için ağrı dinlenilmeli ve hangi zaman aralıklarında nasıl bir ağrı oluştuğu doktora net bir şekilde tasvir edilmelidir.

Son olarak ise kanserin kemiğe atması durumunda en ufak bir ağır kaldırma durumunda bile kemik kırılması halinin gözlenmesi olasıdır.

Çünkü; kemik hücresine yerleşen kanser hücresi zamanla o kemiği geçip sinir hücresine ulaşacak ve kemiğin zayıflamasına neden olacaktır.

Zayıflayan kemik ise en ufak bir harekette kırılacaktır.

Tüm bunların önüne geçmek için gerekli doktor kontrollerinin sağlıklı iken, zamanında yapılması gerekir.

Belirtiler hakkında bilgi alınmalı ve düzenli egzersizler ile kontrol edilmelidir.

CEVAP VER