23 Temmuz 2024
Yaşam

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar? Mürekkep Lekesini Ne Çıkarır?

Mürekkep lekesi en can sıkıcı lekelerden birisidir. Hele ki güzelim beyaz dantel masa örtünüze, en sevdiğiniz beyaz blüzünüze ya da gözünüzden sakındığınız koltuğunuza döküldüyse. Hemen o anda şu soru aklınıza gelir; mürekkep lekesi çıkar mı? Peki ya çocuğunuzun halıya nakşettiği tükenmez kalem lekesi? Leke yeni oluşmuş ve siz de tesadüfen çabucak fark ettiyseniz mürekkep lekesini ortadan kaldırabilirsiniz. Gelin şimdi hepsinin püf noktalarına bakalım.

Mürekkep Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar?

Koltuğunuza mürekkep mi döküldü? Bu can sıkıcı olay gözünüzün önünde meydana geldiyse, leke koltuğa çok fazla nüfuz etmeden ve kurumadan hemen harekete geçmelisiniz. Özellikle evde çocuk varsa bu çoğu kez başa gelmiş yahut gelecek bir olaydır. Saç spreyinin mükemmel bir mürekkep lekesi çıkarıcı olduğunu söylersek şaşıracağınızdan eminiz. Ama gerçekten de saç spreyi ile mürekkep lekelerini kumaş ve halılardan çıkartabilirsiniz. Saç spreyini lekenin üzerine doğrudan uygulayın ve biraz bekleterek nemli bir bezle ovalayın. Eğer leke yeni oluşmuşsa birkaç uygulamadan sonra çıktığını görebilirsiniz.

mürekkep lekesi nasıl çıkar 1

Halıdaki mürekkep lekeleri için bir miktar mısır nişastasını taze süt ile karıştırın ve halıdaki mürekkep lekesinin üzerine sürün. Kuruyana kadar bekleyin ve kuruyunca kalıntıları elektrik süpürgesi ile çekin. En son adım olarak da halıyı sabunlu ılık suyla silin.

Giysilerdeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Eğer kıyafetinize mürekkep döküldüyse kumaşı kesinlikle sıcak suya koymayın. Bu işlem lekenin daha da yayılmasına sebep olacaktır. Sıcak su mürekkebi çözmez, aksine daha da kötüleştirir. Mürekkep lekesi kumaşa yerleşir ve lekeyi çıkarma ihtimali düşer.

  1. Eğer kumaştaki mürekkep lekesi yoğunsa ilk olarak beyaz ve kuru bir bezle ya da kağıt havluyla lekeyi emdirin.
  2. Daha sonra 1 bardak su ve ağartıcı özelliği olmayan sıvı çamaşır deterjanını yine temiz bir bezle lekeli bölgeye ovalamadan bastırın. Yani tamponlama hareketi yapın.
  3. Bir sonraki aşama giysiyi ılık suyla yıkamaktır.
  4. Giysinizi kurutmadan önce lekenin kaybolduğundan emin olun.
  5. Mürekkep lekesi çıkmadıysa bu aşamaları bir kez daha tekrar edin.

mürekkep lekesi nasıl çıkar 2

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Bir can sıkıcı olay da halıya mürekkep dökülmesidir. Halıdan mürekkep lekesi nasıl çıkar diyorsanız  bunda da saç spreyinden faydalanabilirsiniz. Saç spreyini mürekkep lekesinin üzerine doğrudan uygulayın ve biraz beklettikten sonra nemli bir bez yardımıyla ovalayın. Birkaç denemeden sonra leke de tazeyse çıktığını göreceksiniz.

Mısır nişastası ve taze süt karışımını halıdaki mürekkep lekesinde de deneyebilirsiniz.

 Mürekkep Lekesi Deriden Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalemler hem iş yerimizde hem de evimizde çok sık kullandığımız araçlardır. Ama özellikle de tükenmez kalemler çok sık olarak akar ve içinde ya da üzerinde durduğu yüzeyi de lekeler. Eğer bu kalemler deri koltuklar üzerinde lekelenme yaptıysa önce bir bez yahut kağıt havluyla tamponlama yaparak mürekkep fazlasını aldırın. Bu işlemden sonra arap sabunu kullanabilirsiniz. Ama silme işlemini lekeden dışa doğru değil de dışarıdan lekeye doğru yani dıştan içe doğru yapın. Bu, lekenin dağılmasını önleyecektir.

Arap sabunu yoksa limon kolonyası ile de bu işlemi yapabilirsiniz. Temiz bir bezin üzerine limon kolonyası dökün ve lekeli bölgeye uygulayın. Limon kolonyanız da yoksa aynı işlemi limon suyuyla gerçekleştirebilirsiniz.

Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Taze mürekkep lekelerinin çıkartılması işlemini paylaştık. Peki ya kurumuş mürekkep lekeleri? Beklemiş mürekkep lekelerini çıkartmak nispeten daha zordur. Temiz bir bez üzerine lekelenen kumaşı koyun ve üzerine bir miktar alkol döktüğünüz temiz bir havlu ile lekeyi ovalayın. Alttaki kumaş yahut havlu ıslandığında yeni ve kurusuyla değiştirmeniz gerekir. Böylelikle kıyafetin diğer kısmına leke geçmez. Temizlediğiniz bölgeyi daha sonra alkolden arındırın. Bunun için de bol su ile durulamanız yeterlidir.

Kalıcı mürekkep lekeleri aseton ile de çıkartılabilir. Asetonu da tıpkı alkol gibi aynı işlemlerden geçirerek kullanın. İşlem bittiğinde yine bol su ile durulama yapın. Eğer mürekkep ipek ve saten gibi narin kumaşlar üzerine dökülmüşse aseton kullanımı önerilmez.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video