19 Temmuz 2024
Yaşam

Oruçluyken Nasıl Abdest Alınır?

Oruç, İslamiyet’in beş şartından biridir. Oruç, yılda bir sefer, ramazan ayında, Allah’a kulluk ve ibadet amacıyla, tanyerinin ağarmağa başlamasından güneşin batışına kadar, niyetlenerek bir şey yiyip içmekten ve orucu bozan başka şeylerden nefsi korumak suretiyle tutulur.

Abdest ise Müslümanların, bazı ibadetleri yerine getirebilmeleri için el, ağız, burun, yüz, kol, başın üst kısmı, kulak, ense ve ayakları yıkama şeklinde yaptıkları arınma şeklidir.

Oruçluyken vücuda dışarıdan sıvı ve katı besin, ilaç, serum ve buna benzer hiçbir şey girmemesi gerekiyor. Oruçluyken abdest alındığında da insanları en çok tedirgin eden durum su yutmama çabasıdır. Bu sebeple de oruçlu kişiler abdest alırlarken su yutacakları endişesini taşırlar ve bundan rahatsız olurlar.

Oruçluyken Nasıl Abdest Alınır 1Oruçluyken Abdest Almak

Abdestin farzları ve sünnetleri vardır. Farzlar yapılması gerekli olan Allah’ın emrettiği kurallardır. Sünnetler ise; Peygamber efendimizin(s.a.v) yaptığı ve bizimde yapmamızda tavsiyede bulunduğu ibadetlerdir. Sünnetin farzlar gibi herhangi bir zorunluluğu yoktur.

Abdest alırken ağzımıza ve burnumuza su vermek abdestin sünnetlerindendir. Sadece abdestin farzlarını yaparak da abdestimiz kabul olur. Oruçluyken birçok insan bu konuda tereddüde düşmektedir, suyu yutacak mıyım, abdestim tehlikeye düşecek mi? diye. Bunlar ibadetini yerine getirmeye çalışan insana şeytanın verdiği vesveselerdendir. Bu konu hakkında birçok fetvalar, halktan gelen sorular ve cevapları yer almaktadır. Bunlardan bir tanesini paylaşmakta fayda vardır.Oruçluyken Abdest Almak

Din bilginleri bu konuda şöyle diyor: Ramazan ayında abdest sırasında ağza su alınırken sanki suyu yutacakmış gibi hissetmek gayet doğaldır ama bu konuda vesvese yapmamak gerekiyor. Oruçlu durumda abdest sırasında ağza su almamak gibi bir seçenek de söz konusudur; zira ağza ve buruna su vermek abdestin farzlarından değil, sünnetlerindendir. Bunlar yapılmadığında da abdest kabul olur. Ama yine de abdesti nizamlı ve kaidesine uygun almak gerekir. Abdest sırasında ağızdaki suyu boşalttıktan sonra birkaç kez tükürüp hemen yutkunmak gerekiyor  ki vesveseye düşülmesin.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video