Windows Phone 10 ile Gelecek Yenilikler


Akıllı telefon kavramıyla ortaya çıkan bu yeniliklerle teknoloji denilince aklımıza belki de ilk gelen isim olan Microsoft’un neden bu ortamda görünmediği sorusunu beraberinde getirdi.

İşin özüne bakıldığında tuşlu telefon dönemlerinde bile Windows işletim sistemini cebe sığdıran Microsoft,  biraz geç kalmış olsa da ilk olarak Nokia ortaklığında Windows Phone 8 işletim sistemi ile giriş yaptığı piyasada pekte aradığını bulamadı.

Kısa süre içinde yayınladığı Windows Phone 8.1 güncellemesi de rakipleri karşısında zayıf kalan Microsoft, şimdi Windows Phone 10 ile piyasaya güçlü bir adım atmak iddiasında.

Aslında rakiplerine oranla az tutulmasının genel nedeni kapalı sistemi dolayısıyla ve uygulama yetersizliğinden kaynaklı olan Windows telefonlar, güvenlik ve stabilite olarak en düşük özellikli telefonlarını rakiplerinin çok daha iyi özellikte olan telefonları ile yarıştırabilecek konumda.

Fakat mağazasındaki uygulama yetersizliği Windows telefonların bugüne kadar arka planda kalmasında büyük rol sahibi.

Öyle ki Facebook, Instagram gibi popüler uygulamalar dahi hala beta sürecinde ve rakip platformların kullanım olarak çok gerisinde.

Tüm bunlara rağmen fanatik derecede bu sisteme bağlılık gösteren kullanıcıları adına çalışmalarını yavaşta olsa etkili biçimde sürdüren Microsoft, Windows Phone 10 İşletim sistemini bu yıl içinde tüm kullanıcılarına sunacak.

Evrensel uygulamalar, yeni tarayıcısı Microsoft Edge ve kişiselleştirme adına daha fazla seçenek sunduğu yeni ara yüzüyle dikkat çeken yeni güncelleme beraberinde, Project Islanwood ile birlikte IOS uygulamalarının Windows platformuna portlanabileceği haberiyle de heyecan yaratmayı başardı.

Bu yazılım ile IOS platformunda bulunan uygulamaların tamamı Windows platformuna portlanabilecek ve uygulama konusunda Microsoft’un kullanıcılarından aldığı serzenişler bir nebze olsun son bulacak.

Geçtiğimiz günlerde benzer şekilde Android platformundan da portlama imkanı sağlayan Project Astoria duyurulmuş ve hatta kullanılmıştı.

Fakat Microsoft daha sonra bu çalışmasını durdurarak, uygulama port etme aşamasında Project Islanwood ile birlikte devam edeceğini açıkladı.

Windows Phone 10 için kullanıcılar tarafından dört gözle beklenen bir diğer özellik ise Microsoft continuum olarak bilinen sistem.

Windows Phone 10 işletim sistemi ile piyasaya sürülen telefonlarda kullanılacak olan continuum özelliği ile ek bir cihaz sayesinde akıllı telefonunuz herhangi bir ekrana (monitör, tv vs.) bağlanarak bilgisayar olarak kullanılabilecek.

Aynı zamanda yine bu cihaz üzerinde bulunan usb ara birimi üzerinden bağlanabilecek klavye ve mouse ile birlikte telefonunuzu dev bir ekranda Windows 10 işletim sistemli bir bilgisayara dönüşecek.

Sunulan bu yeni özelliklerle satışlarını artırarak kullanıcı sayısını artırabilir mi bilinmez ama Microsoft, sunduğu yeniliklerle sadık müşteri kitlesini fazlasıyla memnun edecek adımlar atmaya devam ediyor.

CEVAP VER