Yoga Nasıl Yapılır?

Yoga, Hindistan’da ortaya çıkmış, en az 500 yıllık bir tarihi olan ve bu süre zarfında evrimleşmiş hatta evrimleşmeye devam eden bir öğretidir. Yoga felsefesini kitaplardan okuyarak anlamaya çalışabilirsiniz, okumanın çok çok faydası vardır, ama uygulayarak ve hissederek yogayı tam anlamıyla yaşarsınız. Yoga DVD’lerinden takip edebilir ve uygulayabilrsiniz ancak daha önceden hiç yoga yapmadıysanız doğru yöntemi bilmeyip sakatlanma riskiniz olabilir. Yoga bir farkındalıktır! İnsanın kendiyle bütünleştiği, özdeşleştiği, düşüncelerini gözlemlediği bir meditasyon halidir yoga. Yoga yaptığınız zaman diliminde ruhunuza yakınlaşacak ve kendinizi daha iyi anlayacaksınız.

Yoga= Doğru Nefes

Yogada nefes hareketi ve  odaklanma çok önemlidir arkadaşlar. Ucay nefes yani derin nefes denilen egzersiz ile parasimpiyotik sinir sistemi üzerinde rahatlatıcı gevşetici etki yaratılır. Doğru nefes ile sindirim sistemi hızlanır, kalp atışları yavaşlar ve kan dolaşımı hızlanır. Bir saat süren derslerde derin nefes uygulamasıyla yapılan yoga egzersizlerinden tam bir meditasyon sağlamış oluruz. Nefes olmazsa yaptığımız yoga bir çeşit aerobik olmuş olur. Yoga Nasıl Yapılır?

Peki yoga faydaları nelerdir? 

  • Fiziksel fayda olarak vücuda esneklik sağlar.
  • Vücut esnedikçe beden içindeki hareket özgürlüğü artar.  

 Yoga yaparak stresten kurtulabilir miyiz?

Stresten kurtulmak mümkün değil aslında. Çünkü stres hayatımızın bir parçası. Hepinizin başına geliyordur; iş yetiştirmeniz gerekir strese girersiniz, işe geç kalıyorsunuzdur trafikte hızlı hareket etmeniz gerekir, yolda yürüyorsunuz karşıdan araba geliyor koşmanız gerekir gibi karşılaştığımız bu durumlar bizi strese sokuyor. Eğer yaşam tarzınızı tamamen değiştiremiyorsanız stresten kurtulmanız mümkün değil, ancak  başa çıkmak mümkün. Stresli durum ortadan kalktıktan sonra, üzerimizde yarattığı yükü yoga ile ortadan kaldırmak mümkün arkadaşlar. Doğru nefes ile beraber meditasyon stresle başa çıkmayı öğretiyor bize. Farkındalığımız artıkça stresten uzak kalmayı başarabiliriz.

CEVAP VER