Nasıl.com Blog Sağlık Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer? İşte Tüketilmesi Gereken 8 Besin!
Sağlık video Yaşam Yeme İçme

Soğuk Algınlığı Nasıl Geçer? İşte Tüketilmesi Gereken 8 Besin!

Soğuk algınlığı, havaların soğumasıyla birlikte hemen hepimizin başına gelen ve hayat kalitemizi düşüren bir hastalık. Genelde boğaz ağrısı, öksürük, burun akıntısının eşlik ettiği soğuk algınlığı zamanında tedavi edilmezse daha ciddi sağlık sorunlarına da dönüşebiliyor. Videoda bahsettiğimiz doğal besinler ise kişinin bağışıklık sistemini güçlendirip soğuk algınlığıyla savaşıyor ve bu hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlıyor.

Birazdan sıralayacağımız doğal besinler ise kişinin bağışıklık sistemini güçlendirip soğuk algınlığıyla savaşıyor ve bu hastalığı daha kolay atlatmanızı sağlıyor.

Eğer son zamanlarda kendinizde şu belirtileri hissediyorsanız soğuk algınlığına yakalanmış olmuş olabilirsiniz. Bu durumun grip ve nezleye çevirmemesi için bir an önce bir doktora görünmelisiniz.

  • Boğaz ağrısı, boğazda kaşıntı ve batma hissi
  • Kuru öksürük
  • Burun akıntısı ya da burunda tıkanıklık
  • Halsizlik, yorgunluk hissi

Soğuk algınlığına yakalandıysanız onu evde tamamen doğal besinlerle tedavi edebilir, yataklara düşmeden onu yenebilirsiniz. Bu yiyeceklerden bazılarını şöyle saymak mümkün:

1. C Vitamini Kaynağı Besinler!

C vitamini en güçlü antioksidanlardan biri ve vücuttan zararlı maddelerin atılmasında önemli bir görevi var. Ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendiren C vitamini soğuk algınlığı gibi kış hastalıklarının da bir numaralı düşmanı. Bu yüzden C vitamini açısından zengin meyve ve sebzeleri tüketmenin size büyük faydası var; maydanoz, roka, karnabahar, ıspanak, portakal, limon, mandalina, kuşburnu gibi…

2. E Vitamini Kaynağı Gıdalar

Tıpkı C vitamini gibi E vitamini de çok güçlü bir antioksidan. E vitamini kaynağı gıdaları beslenmenize dahil etmek soğuk algınlığını da daha çabuk atlatmanıza yardımcı olacaktır. Fındık, ceviz, badem, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller tüketebilirsiniz.

3. Balık

Omega 3 yağ asitlerini içeren balıkları da beslenmenize eklemeyi unutmayın deriz. Zira uzmanlar haftada 2-3 kez balık tüketmenin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini söylüyorlar.

4. Yoğurt, Kefir, Ayran

İçerdiği laktik asit sayesinde mikroplarla savaşan yoğurt ve kefir, ayran gibi ürünleri bu dönemde sıklıkla tüketmek hastalığakarşı olan savaşta öne geçmenizi sağlayacaktır.

5. Zencefil

Doğal bir ağrı kesici olan zencefil hem soğuk algınlığı hem de grip tedavisinde kullanılan tamamen doğal bir yöntem. Zencefil çayı ya da zencefili taze olarak tüketerek şikayetlerinizi azaltabilirsiniz.

6. Bal

Her derde deva olan bal, soğuk algınlığına neden olan mikropları öldürüyor. Örneğin boğazdaki ağrı ve tahrişi azaltan balın bu özelliğinden faydalanmak için bir çay kaşığı bal limon suyu damlatarak düzenli olarak tüketebilirsiniz.

7. Tarçın

Boğaz ağrısı ve kuruluğuna iyi gelen, öksürüğü azaltan tarçını da bu dönemde tüketebilirsiniz. Bunun için bir yemek kaşığı toz tarçın ve iki karanfili 15 dakika kadar demleyin ve ılıdıktan sonra için. Dilerseniz içine bal da ekleyebilirsiniz.

8. Sarımsak

Antibakteriyel özellik taşıyan ve doğal antibiyotik özelliği taşıyan sarımsak, soğuk algınlığı belirtilerini ortadan kaldırmakta da çok başarılı. İyice ezdiğiniz bir adet sarımsağa iki çay kaşığı limon suyu ve bir çay kaşığı bal ekleyin ve her gün bu karışımdan bir kaşık tüketin.

YouTube video player

Exit mobile version