Nasıl.com Blog Eğitim Kariyer Akademisi Uçak Bakım Teknolojileri Uzmanı Nasıl Olunur?
Eğitim Kariyer Akademisi Teknoloji Ulaşım Araçları

Uçak Bakım Teknolojileri Uzmanı Nasıl Olunur?

“İstikbal göklerdedir. Göklerini koruyamayan uluslar, yarınlarından asla emin olamazlar” sözü ile Atatürk, havacılığın ne kadar önemli olduğunun altını çizmiştir.

Biz de Kariyer Akademisi’nde, gençlerin en çok ilgilendiği konuların başında gelen “Uçak Teknisyenliği ve Kariyer Fırsatları” başlığında Aksu Uçak Bakım Motor Lisesi Müdürü Sayın Haldun ÇEVİK ile sohbet ettik.

Okulunu adeta bir hava alanı sahası gibi konumlayan, bekleme salonundayken pistteymiş gibi hissettiren, okul bahçesine getirttiği Boeing uçağını kütüphaneye, uygulama alanı ve müzeye dönüştüren, garajında insansız hava araçları tasarlayan gençlerle dolduran, öğrenci ve öğretmenlerinin vizyonları geliştirmek amacıyla Erasmus projeleri ile NASA’ya götüren öğrencilerini seven ve işene gönlünü vermiş bir okul müdürü.

 “HER ŞEY BİR HAYALLE BAŞLAR!” Okulun mottosu.

Türkiye’nin ilk tematik lisesi Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, havacılık üssü niteliğinde. Okul bahçesinde dev Boeing tipi uçağı, atölyeleri, hangarı ve Ar-Ge merkezi ile havacılık sektörünün tüm unsurlarının yer almakta.

2016 yılında Türkiye’nin ilk tematik meslek lisesi olarak açılan Aksu Uçak Bakım Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, havacılık alanındaki projeleriyle yoluna devam ediyor. Antalya Havalimanı’nda hurdaya ayrılan Boeing 737-400 tipi yolcu uçağının okulun bahçesine getirilmesiyle adından söz edilen okul, havacılık alanındaki yatırımlarıyla dikkati çekiyor. Dev uçak, müze, sinema ve kütüphaneye dönüştürüldü. Uçağın kokpitinde de öğrenciler pratik eğitim alıyor.

Müdür Haldun Çevik, atölyeleri zenginleştirmek için çok sayıda ülke ve Türkiye’den farklı illerdeki ziyaret ve girişimleri ile, Türk Hava Yolları bünyesindeki Turkish Technic’ten 3 TIR dolusu malzemeyi okula kazandırarak okulun koridorlarını havaalanı pisti gibi yeniden düzenleyerek öğrencilere daha iyi eğitim imkanları sunmakta.

Okuldaki her öğrenci mezun olduktan sonra havacılık alanında üniversitede eğitim almak istiyor. Kimi pilot, kimi de gökyüzünün hakimi uçakların üretiminde yer alan mühendislerden olma hayali kuruyor. Okulun sloganı “Her şey bir hayalle başlar” söylemini bahçede, atölyelerde ve okulun içinde görmek mümkün.

UÇAK SANAYİSİNE KALİFİYE ELEMAN!

Vizyonu geniş Okul Müdürü ve eğitim kadrosu, öğrencilerin hayallerini gerçekleştirmek için emek vermekte. Okul Türkiye’de en yüksek puanla öğrenci alan mesleki ve teknik anadolu liselerinden. Öğrenciler, zengin atölyelerde birebir uçak başı eğitim alarak, uçak parçalarına dokunarak simülasyonlu eğitim almaktalar ve uçak sanayimizin AR-GE’sine kalifiye nitelikli öğrenciler yetiştirmekteler.

Okuldaki öğretmen ve öğrenciler yurt dışına giderek bu işin diğer ülkelerde nasıl yapıldığını görmekte kıyaslama imkanı bulmaktalar. Başka ülkelerdeki havacılık okulları ve sektörden de okula ziyaretler olduğu belirtildi. Fransa’dan iki okul 40 gün süreyle staj talebinde bulunması hepimizi gururlandırıyor.

Hayallerini inançla, yenilikle yürüten, vizyoner Okul Müdürümüz Sayın Haldun ÇEVİK’e değerli paylaşımları için çok teşekkür ederim.

Bu videonun, havacılığın toplum içinde tanınması, ilgi duyan gençliğin bilgilenerek heveslenmesi ve istekli olanların bu yolda sağlam adımlarla ilerlemesine katkı sağlaması dileklerimle…

YouTube video player

Exit mobile version