Cenaze Namazı Nasıl Kılınır

Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2016 Ekleyen: Seda ÇAPÇI


Cenaze namazı nasıl kılınır? İslamiyet’te ölen kişinin ardından ona yapılan son vazifedir. Bir nevi ölü için yapılan duadır. Ölen Müslüman kişinin günahlarının bağışlanmasını dilemek ve o kişiye son görevi yerine getirmek için kılınır. Cenaze namazı farz-ı kifayedir. Yani Müslümanların bir bölümü tarafından yapılınca diğerlerinin sorumluluktan kurtulduğu farzlardır.

Cenaze namazında rükû ve secde yoktur. Dört kez tekbir getirerek ve kıyamla eda edilir. Kılmadan evvel abdest almak gerekir.

Cenaze namazının kılınması için şu şartlar gerekir:

  1. Ölen kişinin Müslüman olması. Müslüman olduğu bilinmeyen yahut şüpheli olan kişinin cenaze namazı kılınmaz.
  2. Ölünün yıkanmış ve kefenlenmiş olması
  3. İmam ve cemaatin olması
  4. Ölünün bedeninin tamamının yahut büyük bir kısmının mevcut olması gerekir. Eğer bedenin büyük bir kısmı yoksa yahut ölünün başı yoksa namazı kılınmaz, yıkanmaz. Bir beze sarılarak gömülür.

Gelelim cenaze namazı nasıl kılınır sorusunun yanıtına…

  • Cenaze namazı kılmak için imam tabutun önünde durur, cemaat de imamın arkasında saf tutar ve "Allah için namaza, meyyit için duaya, er kişi veya hatun kişi niyetine uydum hazır olan imama" diye niyet edilir ve eller kulak hizasına kaldırılarak tekbir alınır.

Cenaze Namazi1

  • Eller bağlanır ve sessiz bir şekilde Sübhaneke duası “ve celle senauke" ile okunur.

Cenaze Namazi2

  • Eller kaldırılmadan "Allahu Ekber" denilerek ikinci kez tekbir alınır. Bu tekbirleri imam sesli olarak, cemaat ise içinden sessizce alır."Allahumme salli ve Allahumme barik" duaları okunur.

Cenaze Namazi3

  • Üçüncü kez "Allahu Ekber" denilerek tekbir alınır ve cenaze duası okunur. Cenaze duası bilinmiyorsa Fatiha suresi veya Kunut duaları okunabilir.

Cenaze Namazi4

  • Dördüncü kez "Allahu Ekber" denilerek tekbir alınır, eller yanlara doğru serbest bırakılır ve selam verilir.

cenaze-namazi5

17 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...